Синдикатите във ВМЗ-Сопот не искат да се дава на държавата 100 % от печалбата за 2022 г.

В противен случай са готови на протестни действия

Вазовски машиностроителни заводи (ВМЗ-Сопот)
Вазовски машиностроителни заводи (ВМЗ-Сопот) Източник: Zonanews

КНСБ и КТ "Подкрепа" във ВМЗ-Сопот обявиха, че не са съгласни държавата да прибере 100% от тяхната печалба за миналата година. Предложението е залегнало в проекта за бюджета, който се очаква депутатите да дебатират на първо четене в близките дни, предаде БНР.

 

Двата синдиката в държавната оръжейница са изразили безпокойството и несъгласието си в писмо, изпратено до премиера Николай Денков, до министъра на икономиката Богдан Богданов и до председателя на Съвета на директорите на ВМЗ Ивайло Кънев.

 

"Отчисляването на 100 % от нетната печалба за 2022 г. на практика ще обезкърви предприятието. Инвестиционната програма за модернизиране, разширяване на производствения капацитет и ремонтиране на сградния фонд с цел подобряване на условията на труд ще трябва да бъде прекратена. Вече са поръчани и авансирани машини и съоръжения, няма да могат да бъдат изплатени, а за неизпълнението на договорите ще се начисли неустойка", пишат синдикатите.

 

Те настояват да се преразгледа разпореждането по отношение на ВМЗ-Сопот, като заявяват, че в противен случай са готови на протестни действия. Според отчетите на ВМЗ печалбата за първото тримесечие на 2023 г. е в размер на близо 40 млн. лв. Към 30 септември 2022 г. дружеството е спечелило почти 68,8 млн. лв. Персоналът в държавната оръжейна фирма е увеличен от 3623-ма души през миналата година на 3939 работници през тази.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени