Служебният министър на енергетиката: Очевидно само ПП и ДБ имат интерес, различен от националния

Той категорично отрече, че се доставя руски газ

Росен Христов
Росен Христов Източник: Zonanews

Само ПП и ДБ очевидно имат интерес, различен от националния. Посредниците, чрез които купуваха руски газ, се опитаха да ни продадат резервирани терминали на десет пъти по-висока цена. Сега пак успяха да закупят такива терминали, и след като успяхме да осигурим доставки през Турция. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов в кулоарите на парламента.

 

Той категорично отрече, че се доставя руски газ. Тази седмица "Булгаргаз" подписа споразумение за срок от 13 години, с което получава достъп до терминалите и газопреносната мрежа на турската държавна енергийна компания "Боташ".

Христов поясни, че газът, който ще бъде разтоварван в Турция, е този, който щяхме да разтоварваме в Гърция, ако бяхме уговорили повече терминали. По думите му с това решение на практика се осигурява целият необходим капацитет за разтоварване на втечнен газ. Министърът гарантира, че всички танкери, които получаваме, не са с източник Русия. 

 

"Танкерите ще се разтоварват в Турция и ще се транспортират по газопреносната мрежа в България. Досега използвахме ексклузивно гръцките терминали. Всички спекулации за нещо друго са абсолютно необосновани. Няма недостиг на газ, а на инфраструктура. Представете си магистрала, по която само една лента работи”, обясни Росен Христов.

 

Енергийният министър бе категоричен, че предходното правителство е оставило след себе си хаос и служебният кабинет е бил принуден аварийно да търси газ месец за месец, в постоянно напрежение, без сигурност на доставките и цените. Росен Христов заяви, че в енергетиката нещата са дългосрочни и е нормално да се сключват договори за 10 години и повече.

 

Той заяви, че търговете за доставчици на природен газ през 2023 г. са приключили. Общо 12 компании са участвали и доставките им са разпределени месец по месец. Съгласно условията няма руски участници, заяви Христов. 

 

"Работим изключително с европейски и американски компании и този газ ще бъде доставен в Турция. Доставчиците на втечнен газ си намаляват разходите, знаейки, че има къде да го разтоварим. Като имаме дългосрочно регистриран капацитет, можем да сключваме дългосрочни преговори", допълни още той. 

Още от "Икономика"

Българската страна ще съдейства на Украйна във възстановяването на енергийната инфраструктура

Министър Малинов и посланик Илашчук обсъдиха и въпроса с потенциалната продажба на части от оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна във връзка с решение на Народното събрание от м. юли 2023 г.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени