Страната ни с рекордно нисък износ на ток за първите месеци: Спадът е с близо 80%

В момента близо 55% от производството на електричество у нас се пада на зелена енергия - 44 на сто от ВЕИ-та и 11% от ВЕЦ-ове

Електропровод
Електропровод Източник: Zonanews

Рекорден спад в износа на ток с близо 79% за първите четири месеца на годината, отчитат от Електроенергийния системен оператор. На този фон се отчита спад в производството на тока и на вътрешното потребление. Една от причините за рекорден спад на износа на ток се дължи на по-евтиното електричество в съседните държави, които са извън Европейския съюз и не плащат квоти за въглеродни емисии.

 

"България вместо да изнася електроенергия, както правеше до момента, изнася български лигнитни въглища за Сърбия, след което в сръбските електроцентрали се произвежда сръбска електроенергия с българските лигнитни въглища и след което тази произведена електроенергия се внася в България", заяви Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ пред БНТ.

 

Спадът на производството на ток се дължи не само на огромния срив в износа на електроенегия, но и в свитото потребление. С 4,5% по-малко ток сме консумирали през първите 4 месеца на година, а причините са не само климатични, но и икономически, твърдят от Асоциацията на индустриалния капитал. "Средно с около 7 градуса са били по-високи температурите в сравнение с последните 5 години, което предполага по-малко потребление на ел. енергия и от битовите потребители и от небитовите потребители", допълни Добрин Иванов.

 

Електрическа подстанция
Електрическа подстанция Източник: Zonanews

Спадът на потреблението се дължи и на това, че много енергоинтензивни предприятия през последните години изградиха собствени енергоизточници за собствено потребление, което пък намалява потреблението на енергия от общата мрежа. Свитото производство на ток от въглища у нас се компенсира от фотоволтаичните централи, твърдят от енергийното министерство.

 

"Основният въпрос, който разглеждаме в момента е свръхпроизводството на фотоволтаични мощности, които последните години, както казахме станаха изключително модерни поради атрактивните си цени и бързото си изграждане", заяви Георги Самандов, заместник-министър на енергетиката. Евтината зелена енергия натиска цените на тока на свободния пазар надолу и дори се конкурира с ядрената енергия.

 

"От фотоволтаичните централи цената излиза около 45 евро на мегаватчас, която за вашите зрители може да се каже, че е е съвсем леко по-висока от тази на АЕЦ "Козлодуй" и значително по-ниска от тази на термичните централи. На енергийната борса се достигат дори отрицателни цени. Тоест всеки един консуматор ще получава пари затова че консумира енергия", каза още Георги Самандов. В момента близо 55% от производството на електричество у нас се пада на зелена енергия - 44 на сто от ВЕИ-та и 11% от ВЕЦ-ове.

Още от "Икономика"

В рамките на европейските инициативи българската отбранителна индустрия има възможност да заеме стратегическо място

Икономическият министър откри информационен ден на Европейския фонд за отбрана за 2025 г.,който предоставя грантово финансиране в размер на 1 млрд. евро

Прочетете повече прочетете повече

Енергийният министър: Либерализацията на пазара на ток няма да се отрази на домакинствата

За продажбата на реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна Жечо Станков каза, че очаква окончателно експертно становище дали парогенераторите от оборудването биха могли да бъдат използвани у нас

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени