Страните от ЕС окончателно одобриха спирането на вноса на руски газ от 2027 г.

Министри от страните от ЕС одобриха законопроекта на среща в Брюксел, въпреки съпротивата на Словакия и Унгария

Руски природен газ
Руски природен газ Източник: РИА Новости

Страните от Европейския съюз дадоха окончателното си одобрение за плана на блока да забрани вноса на руски газ от 2027 г., съобщава Ройтерс.

 

Политиката прави правно обвързващо обещанието на ЕС да прекъсне връзките си с бившия си водещ доставчик на газ, близо четири години след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.

 

Министри от страните от ЕС одобриха законопроекта на среща в Брюксел, въпреки съпротивата на Словакия и Унгария. Унгария обяви, че ще отнесе случая до Европейския съд.

 

Одобрението на законопроекта изисква квалифицирано мнозинство, което дава възможност да се заобиколи противопоставянето на Унгария и Словакия, които са силно зависимо от вноса на руски енергийни продукти.

 

Съгласно споразумението ЕС ще спре вноса на руски втечнен природен газ до края на 2026 г. и на газ по тръбопроводи до 30 септември 2027 г. Законът позволява този срок да бъде изместен най-късно до 1 ноември 2027 г., ако дадена държава се затруднява да запълни своите газови хранилища.

 

Русия доставяше над 40% от газа на ЕС преди войната в Украйна. Този дял е спадна до около 13% през 2025 г.

Още от "Икономика"

Министърът на енергетиката ще проведе във вторник работно посещение в АЕЦ "Козлодуй"

Ще бъдат обсъдени текущата експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", влиянието на ниското ниво на р. Дунав върху работата на централата, както и предприетите от МЕ мерки за гарантиране сигурността на електроенергийната система

Прочетете повече прочетете повече

Регулаторната комисия за съобщенията иска проверка на "Еконт" от Комисията за потребителите заради нови цени

Дотук се стига, след като в уведомителното писмо от "Еконт Експрес" до КРС няма приложени данни и доказателства за наличието на обективни икономически фактори, обосноваващи увеличението, съобщиха от комисията

Прочетете повече прочетете повече

АЕЦ "Козлодуй" продължава да работи с натоварване съгласно графика за електропроизводство

Към момента, ако се запазят средните стойности на понижаване на нивото на р. Дунав от изминалата седмица, не се очаква да се предприемат действия по значително намаляване на мощността на производство на АЕЦ "Козлодуй"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени