Военновременни реалности
Икономиката на Украйна се е преустроила според военновременните реалности. Все още е с една четвърт по-малко, отколкото през 2021 г., но за първи път от 2022 г. насам по някои ключови параметри е по-стабилна от руската. The Economist пише, че Националната банка на Украйна прогнозира ръст на БВП от 4% през 2024 г. и 4,3% през 2025 г. Валутата е стабилна, а лихвеният процент от 13.5% остава на най-ниското си ниво през последните 30 месеца. В сравнение с Русия, където лихвеният процент може да достигне 23%, за да спре падането на рублата, банките изглеждат неустойчиви, като БВП нарасна само с 0,5-1,5% през 2025 г.
Мобилизация, миграция, работна сила
Тимофий Милованов от Киевското училище по икономика смята, че проблемите с електричеството могат да намалят растежа на БВП с един процентен пункт през 2025 г., пише УНИАН. Вторият проблем - и най-острият - е недостигът на работна ръка. От 2022 г. насам мобилизацията, миграцията и войната са намалили работната сила с повече от една пета, до 13 милиона души. Търсенето е голямо, като броят на свободните работни места достига 65 000 седмично, в сравнение със 7 000 през първите седмици на войната, но средна за всяка свободна позиция има само 1,3 кандидатури, в сравнение с две през 2021 г. Заплатите се покачват. Министерствата на икономиката и отбраната са в състояние на удържане от крайни решения по отношение на мобилизацията. Украинските власти засега са се отказали от максималистичните искания на военните лидери, макар това да е в ущърб на фронта.
Липсата на пари
Няма лесни решения. Сега дори онези индустрии, които се считат за критични, могат да защитят само половината от служителите си от наборна служба. Наемането на повече жени е трудно, защото те не са достатъчни, защото много от тях са заминали в чужбина, казва Хлеб Вишлински от Центъра за икономическа стратегия, мозъчен тръст в Киев.
Ситуацията се влошава от липсата на пари - третият проблем. Малките ферми и фирми се борят да вземат заеми, за да финансират операциите си. Финансирането на дългосрочни капиталови разходи е почти невъзможно. Нарастващите разходи за правене на бизнес се отразяват на печалбите. Компаниите с местни клиенти прекарват част от увеличението на цените през себе си, стимулирайки инфлацията. Износителите, които се конкурират на световните пазари, нямат такава възможност.
Дефицит
Правителството също така харчи много повече пари, отколкото получава. Бюджетният дефицит се очаква да бъде около 20% от БВП през 2025 г. Почти цялата тази сума - $38 милиарда - ще бъде финансирана от външни източници. Украйна също има значителни валутни резерви. До края на 2024 г. се очаква те да нараснат до 43 милиарда долара, петмесечен обем на вноса. Ако обаче САЩ откажат да участват, Украйна може да остане без средства за препитание още през 2026 г.
Правителствата на ЕС, които изпитват недостиг на пари в брой и имат политически проблеми, едва ли ще могат да платят още една голяма сметка. Способността на Украйна да набира допълнителни средства в страната е ограничена. Военните събития могат да предизвикат криза до 2026 г. Въпреки това бизнесът е предпазлив оптимист.
Икономиката на Украйна - прогноза на експертите
Анализаторите на инвестиционната група ICU смятат, че до края на 2025 г. инфлацията в Украйна може да се забави до 7%, а доларът може да се повиши до нивото от 45,7 гривна.
Според Виталий Ваврищук, ръководител на отдела за макроикономически изследвания на групата на ICU, през по-голямата част от годината украинската икономика ще функционира в тези безопасни условия. Експертите не очакват, че в близко бъдеще ще бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня в какъвто и да е формат.