На 3 май, вторник, ще бъде даден стартът на строежа на терминала за регазификация на втечнен природен газ край гръцкото пристанище Александруполис, с което 20-процентен дял има българският газов оператор "Булгартрансгаз". В церемонията ще участват гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и българският му колега Кирил Петков, съобщиха от правителствената пресслужба.
Петков ще използва възможността да провери и как върви изграждането на междусистемната газова връзка Комотини-Стара Загора. Настоящата енергийна криза, свързана с войната в Украйна и прекъсването на доставките за някои държави от страна на "Газпром", подчертават стратегическото значение на инвестицията в терминала както за България, като и за Европа като цяло, посочват от кабинета.
От сряда България не получава руска газ заради отказ да плаща в рубли и компенсира спрените доставки с такива предимно от Гърция и ги пренася през съществуващата връзка между българската и гръцката газова система "Кулата-Сидирокастро". При пускане в експлоатация на тръбата Комотини-Стара Загора ще може да увеличи доставикте си на азерски газ, коит в момента получава в непълен обем.
От бъдещото съоръжение край Александруполис, което се очаква да бъде готова до края на 2023 г., пък държавният доставчик "Булгаргаз" планира да внася 500 млн. куб. м годишно. Дружеството резервира такъв капацитет за период от 10 години.
Като цяло договореният капацитет за регазификация е една втора от техническите възможности на съоръжението, които са общо 5.5 млрд. куб. м. на година. В проекта участват също с по 20-процентен дял кипърският оператор на танкери "ГазЛог" (GasLog Cyprus Investments Ltd), гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA) и фамилията Копелузу, която е инициатор на проекта.
Съоръжението се оценява на 382 млн. евро, 166.7 млн. евро от тях ще бъдат осигурени от гръцката Оперативна програма "Конкурентоспособност, предприемачество и иновации 2014-2020" (EPAnEK) с публични разходи. Инвестиционното участие на "Булгартрансгаз" се изчислява на 16.6 млн. евро.
Плаващата платформа за съхранение и регазификация на втечнен природен газ, която ще се изгради край Александруполис ще се свързва с националната газопреносна система на Гърция с 28-километров газопровод и така суровината ще може да достига до пазарите на Гърция и България и по-широкия регион на Румъния, Сърбия и Северна Македония, Молдова и Украйна.