Тръмп предложил на Зеленски САЩ да придобият украинските електроцентрали

Президентите на САЩ и Украйна са се съгласили да работят заедно за край на войната в Украйна

Електрически далекопроводи
Електрически далекопроводи Източник: Zonanews

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес.

 

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националнана сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния разговор между Тръмп и Зеленски днес.

 

Съединените щати могат да бъдат "много полезни при управлението на тези централи със своя опит в електроенергетиката и комуналните услуги", се казва в съвместното изявление на Рубио и Уолц, публикувано от Белия дом. Тръмп е добавил, че "американската собственост на тези централи може да бъде най-добрата защита за тази инфраструктура", пише БТА. 

 

В телефонния си разговор Тръмп и Зеленски са се съгласили да работят заедно за прекратяване на войната на Русия с Украйна. Белият дом определи едночасовия разговор като "фантастичен", предава Ройтерс. 

 

В първия им разговор, след като срещата им в Овалния кабинет се превърна в шумна препирня на 28 февруари, Зеленски благодарил на Тръмп за американската подкрепа и двамата се съгласили, че техническите екипи ще се срещнат в Саудитска Арабия през идните дни. 

 

Зеленски поискал от Тръмп повече подкрепа за въздушната отбрана, за да защити страната си срещу руските нападения, а американският президент е заявил, че ще помогне за установяването на необходимото военно оборудване в Европа, съобщи Белият дом. 

 

Тръмп е информирал украинския си колега за телефонния си разговор с Владимир Путин във вторник, когато руският президент отхвърли предложеното пълно 30-дневно примирие, поискано от американския му колега и прието от Украйна, но се съгласи на пауза в атаките срещу енергийната инфраструктура. 

 

Зеленски определи разговора си с Тръмп като "положителен, много съществен и откровен" и заяви, че е потвърдил готовността на Киев да спре ударите срещу руска инфраструктура и ангажимента на страната си към безусловно спиране на огъня на фронтовата линия, както САЩ предложиха по-рано. 

Още от "Икономика"

Руският електрически автомобил Lada се провали: АвтоВАЗ продаде само 1 (една) кола за шест месеца

Вицепрезидентът по продажбите и маркетинга на АвтоВАЗ Дмитрий Костромин призна, че електрически автомобил не се купува заради цената, освен това Lada e-Largus не може да се конкурира с китайските марки

Прочетете повече прочетете повече

Премиерът Желязков: Проучванията в Черно море за нефт и газ са важни за националната и европейската енергийна сигурност

По думите му влизането на "Шел" в проучванията е показателно, че разработването на нашите собствени находища има огромен потенциал

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени