Транснефт: Украйна спря транзита на руски петрол за Унгария, Словакия и Чехия

Русия обикновено доставя около 250 000 барела на ден през южното разклонените на тръбопровода "Дружба" за Унгария, Словакия и Чехия

Нефтопровод (петролопровод) "Дружба"
Нефтопровод (петролопровод) "Дружба" Източник: ТАСС

Украйна е спряла транзита на руски петрол към Южна Европа от 4-ти август насам, тъй като заради западните санкции страната не получава транзитни такси от Москва, съобщи във вторник руският тръбопроводен монополист "Транснефт", цитиран от Ройтерс.

 

"Транснефт" посочи, че е извършила плащания за августовския транзит на петрол към украинския тръбопроводен оператор "Уктранснафта" на 22 юли, но парите са били върнати обратно на 28 юли, тъй като плащането не е преминало.

 

"Газпромбанк", която е извършила плащането, каза, че парите са били върнати поради ограниченията на Европейския съюз, се посочва в изявлението на "Транснефт". Русия обикновено доставя около 250 000 барела на ден през южното разклонените на тръбопровода "Дружба" за Унгария, Словакия и Чехия, отбелязва Ройтерс.

 

Унгарските компании MOL и Unipetrol, контролирани от PKN Orlen, са основните купувачи на петрол по маршрута, докато руските "Лукойл", "Роснефт" и "Татнефт" са основни доставчици на петрол.

MOL, PKN Orlen и Ukrtransnafta не отговориха веднага на исканията на Ройтерс за коментар на информацията.

 

Русия вече намали газовите си потоци към много членки на ЕС, позовавайки се на проблеми с поддръжката на турбините на газопровода "Северен поток 1", както и санкции срещу някои купувачи, които Москва описва като "недружелюбни", напомня агенцията.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени