Цената на хляба днес в Хасково притесни гражданите

Изненадващо е е, че по едно и също време е поскъпнала продукцията на всички производители в областта

Хляб и хлебни изделия
Хляб и хлебни изделия Източник: Shutterstock

Тази сутрин хлябът в магазините в Хасково е бил доставен на нова, по-висока цена. Търговците обаче не са изненадани. Най-търсеният бял хляб от 650 грама вече струва 1,50 лв. С по-високи цени са и другите видове и разфасовки. Според производителите новите по-високи цени се дължат на увеличението на брашното и горивата, става ясно от репортаж на Bulgaria ON AIR.

 

"Очаквано е, тъй като поскъпна и брашното, и олиото, всичко върви нагоре. Хлябът пристигна с 0,10 лв. нагоре", каза продавач-консултантът Мария Станкова. Изненадващо обаче е, че по едно и също време е поскъпнала продукцията на всички производители в областта. А доставчиците нямали обяснение.

 

"Абсолютно всяка една стока идва с нови цени всеки ден нагоре", допълни Мария. Хората недоумяват как ще оцелеят в тази ситуация. "Пенсията ми е 300 лева. Довечера тръгвам да крада някакви работи", каза Петър Петров. "Нямам думи, ограничаваме се в покупките. Взимаме това, което е най-необходимо", споели Живка Маринова.

 

И според клиентите, и според търговците на дребно ежедневното поскъпване на продуктите е спекула от страна на производителите и търговците на едро. "По телевизията чух, че има много висок добив на пшеница, инфлацията е изкуствена", допълни Петър.

 

Според производителите причините за увеличението на хляба са обективни и основателни. Тонът брашно, например, преди да започне войната в Украйна струвал 60 лева, а в момента е 76.

Още от "Икономика"

Тръмп свали допълнителните мита на Индия срещу отказ от вноса на руски петрол

Като част от споразумението, Индия също се съгласи да закупи американски продукти на стойност приблизително $500 милиарда и да премахне търговските бариери за американски стоки

Прочетете повече прочетете повече

САЩ обещаха на Индия допълнителни намаления на митата, ако откаже да купува петрол от Русия

Източници на Ройтерс от индийската петролна индустрия съобщиха, че властите все още не са издали никакви заповеди за спиране на вноса на суров петрол от Русия

Прочетете повече прочетете повече

България спечели международно арбитражно дело за близо 1 млрд. евро, заведено от ЧЕЗ

Това е третият пореден успех на България в поредицата дела, заведени срещу нея от електроразпределителните и електроснабдителните дружества на "ЕВН" АГ, "Енерго-про" а.с. и "ЧЕЗ" а.с.

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени