Унгарската MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

В началото на ноември интерес към най-голямата рафинерия на Балканите заяви и катарско-британски консорциум, написа тогава "Файненшъл таймс"

Лукойл
Лукойл Източник: Zonanews

Унгарската MOL иска да купи рафинерията "Лукойл-Нефтохим". Това заяви унгарският премиер Виктор Орбан, предаде БГНЕС. Новината беше съобщено лично от унгарския премиер, ден след посещението му в България, където той имаше срещи с президента Румен Радев и лидера на най-голямата парламентарна партия ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.

 

MOL е единственият кандидат от Европейския съюз. По време на разговорите в България темата за продажбата на "Лукойл-Нефтохим" отсъстваше. Анализаторите предупреждават, че е възможно да бъде привлечено руско финансиране, тъй като финансовите възможности на MOL са ограничени, съобщава изданието Oilprice.

 

Участието на Орбан би трябвало да предизвика загриженост у европейските органи, които биха могли да обмислят блокиране на сделката, ако се докажат руски връзки. Унгарската собственост върху активите на "Лукойл" може да засили още повече влиянието на Москва на Балканите, подчертават от Oilprice.

 

В началото на ноември интерес към най-голямата рафинерия на Балканите заяви и катарско-британски консорциум, написа тогава "Файненшъл таймс". Става дума за Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson.

 

И двете компании отказаха коментар тогава. Британското издание написа, че те са фаворит и предпочитан кандидат от "Лукойл". Руският петролен гигант отрече тогава да продава рафинерията си.

Още от "Икономика"

През май трябва да започне строителството на първото трасе от Вертикалния газов коридор, съобщи енергийният министър Жеч

Енергийният министър инспектира доставените в страната ни 4000 тръби - те вече се извозват до всички седем площадки по трасето на бъдещия газопровод

Прочетете повече прочетете повече

"Икономиката се приближава към критична точка". Растежът на руската индустрия се забави почти до нула

Индустрията е подложена на натиск от високия лихвен процент на Централната банка и засилването на санкциите. санкциите са подготвили почвата за криза в стила на късния Съветски съюз от 80-те години на миналия век

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени