Операторът на словашките електрически системи, държавната компания SEPS, обяви намерението си да продължи да доставя електроенергия на Украйна като част от спешната помощ, предоставяна въз основа на действащия договор с украинското държавно дружество "Укренерго". Това съобщава iRozhlas с позоваване на SEPS.
Според изявлението доставките ще се извършват по всички високоволтови линии както обикновено, въпреки заплахите, отправени по-рано от словашкия премиер Роберт Фицо. В края на декември Фицо заяви, че Словакия може да спре износа на електроенергия за Украйна, ако Киев спре транзита на руски газ от 1 януари 2025 г. Според словашкия премиер прекратяването на транзита може да доведе до допълнителни разходи за енергия в Европа в размер на 120 милиарда евро през 2025-2026 г., докато Словакия ще губи около 500 милиона евро годишно.
Украинският президент Володимир Зеленски нарече заплахите на Фицо опит за отваряне на "втори енергиен фронт" срещу Украйна. "Изглежда, че Путин е инструктирал Фицо да действа в ущърб на интересите на Словакия, заплашвайки да спре аварийните доставки на електроенергия за Украйна през зимата, когато продължават да се нанасят руски удари по нашата енергийна система", каза Зеленски.
На 3 януари Фицо каза още, че в отговор на спирането на транзита на руски газ Словакия може да намали помощта за украинските бежанци в страната. Вечерта на 3 януари в Братислава се проведе митинг срещу проруската политика на Роберт Фицо и в подкрепа на Украйна.
Според местното издание Aktuality, цитирано от The Moscow Times, акцията е събрала около 4 хиляди души близо до сградата на правителството. Организатор беше гражданското сдружение "Мир за Украйна". Демонстрантите носеха знамената на Словакия и Европейския съюз, а също така изпяха химна на ЕС - "Ода на радостта" от Деветата симфония на Бетовен. Сред лозунгите на акцията бяха: "Словакия - Европа", "Фицо, премести се в Москва!" и "Ние не сме руско уплътнение!".
Опозиционният политик Лучия Штаселова говори на митинга, припомняйки влизането на съветски войски в Чехословакия през 1968 г. "Няма да позволя тази страна да попадне под политическото влияние на Русия", подчерта тя.
Доставките на руски газ за Европейския съюз през Украйна спряха на 1 януари. Това се случи след изтичането на петгодишния транзитен договор между "Газпром" и "Нафтогаз" и Киев отказа да го поднови.
Украинската газотранспортна система остана последният клон за доставки на газ от Русия за Централна Европа след взривяването на "Северен поток" и спирането на преноса на руски газ през газопровода Ямал-Европа.