Васил Велев, АИКБ: Правителството прави бодряшки изказвания за "голям" ръст в икономиката

Той обясни, че най-засегнатите от кризата са всички в сектор "Туризъм"

Васил Велев
Васил Велев Източник: NOVA
"Кризата не си е отишла. Тези бодряшки изказвания как има голям ръст в икономиката за второто тримесечие, всъщност това е голям ръст от ниска база. Защото миналата година по това време имаше голям спад. Този голям ръст сега едвам компенсира големият спад миналата година. Кризата не си е отишла, но тя е на петна. Ако не попаднеш в петното, си мислиш, че няма криза. Но ако попаднеш в петното, е много страшно". Това обясни в ефира на NOVA председателят на АИКБ Васил Велев.
 
Той обясни, че най-засегнатите от кризата са всички в сектор "Туризъм" – хотели, ресторанти, туроператори, екскурзоводи. Сериозно е пострадал и транспортният сектор, най-вече въздушният транспорт. "При чартърните полети има 80% спад", обясни Велев. И припомни, че в актуализацията на бюджета са предвидени 30 милиона подкрепа за тези компании. "Не е достатъчно, но е повече от нищо", коментира Велев. 
 
Много силно засегнати са секторите на текстила и облеклото. По думите му една трета от компаниите, които шият официални дрехи, са спрели или ще спрат. "Хората не си купуват костюми, когато си стоят вкъщи. Дамите си стоят вкъщи и не се парфюмират, затова розовото масло се продава по-малко. Въздушният транспорт ще се възстановява още няколко години", обясни Велев.
 
"Подкрепата трябва да е хоризонтална, трябва да е функция на спада на продажбите. При спад на продажбите, по-малък работен ден, отсъстващият доход се поема от компаниите. Държавата да поема отсъстващия доход. Плюс подкрепа за фиксираните разходи на компаниите. При спад на продажбите по-голям от 30%, временната рамка на ЕК казва: Допустима е държавна подкрепа на фиксираните разходи на компаниите", обясни Велев.
 
Според него ако бюджетът не бъде актуализиран и помощта не стигне до бизнеса, това ще означава пропуснати възможности, по-бавно възстановяване, фалиране на компании, по-малко приходи в бюджета, изоставане от останалите европейски страни.

Още от "Икономика"

"Състоянието е сериозно". Най-голямата диамантена държавна компания в Русия е нерентабилна за първи път от 6 години

Приходите на компанията намаляха на годишна база с 33%, до 90,3 милиарда рубли (без субсидиите), брутната печалба падна три пъти, до 14,1 милиарда рубли

Прочетете повече прочетете повече

САЩ са близо до споразумение за осигуряване на дългосрочен достъп до петролните резерви на Венецуела

Очаква се споразумението, което може да бъде подписано и публикувано скоро, да функционира по начин, който ще позволи на правителството на САЩ контрол над група венецуелски петролни находища

Прочетете повече прочетете повече

Канада обяви ответни мита върху американски стоки за почти $20 млрд.

Новите мита са определени така, че въздействието им върху канадските потребители и бизнеса да бъде минимално, но въпреки това биха могли да засегнат САЩ, заяви представител на правителството

Прочетете повече прочетете повече

На 21 август предстои превантивно намаляване на мощността на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с около 120 МВт 

Водоподаването се извършва от собствена брегова помпена станция, проектирана и изградена така, че да осигурява необходимите водни количества и при ниско ниво на реката

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени