Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата: Очаква ни скъпа пролет

Той настоя да се вземат мерки за подпомагане на селскостопанския сектор

Владимир Иванов, председател на ДКСБТ
Владимир Иванов, председател на ДКСБТ Източник: NOVA

Цената на тока тревожи пазара на храните. Това заяви Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата пред БНТ. Доста е напрегната ситуацията от пазарна гледна точка. На практика е имало едно доста сериозно напрежение на цените на стоките до 15 декември, към момента се отбелязва по-скоро едно спокойствие.

 

Само за последния месец има доста сериозен темп и ръст, като най-засегнат е преработвателният сектор на месо и мляко. 21-22% е по-висока цената на млякото, при сиренето - 25%, захарта е поскъпнала с 20%.  През последните няколко месеца олиото е с най-малък тренд, а и вече е поскъпнало достатъчно.

 

Цената на хляба също е стигнала своята равновесна точка и драмата там е най-малка. "Основна причина за тренда на стоките е цената на тока и докато са така нещата, ще се радваме на устойчива и постоянна тенденция", каза Иванов.

 

Свинското месо е в период на свръхпредлагане и с ниска цена, но и то ще тръгне нагоре, ако цената на тока продължи нагоре. Отбелязва се леко покачване при цитрусовите плодове, зелето и морковите.

 

През 2022 г. ще се наблюдават като цяло по-високи цени. Очаква ни скъпа пролет, изтъкна Владимир Иванов. Той настоя да се вземат мерки за подпомагане на селскостопанския сектор.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени