
1,050 млн. лева дневно плащаме по договора за "Боташ". Догодина ще е 1,1 млн. лева. През 2027 година – 1,2 млн. лева. Причината е инфлационният индекс в САЩ – той е приет като релевантен за договора. Досега са платени близо 600 млн. лева, а ползваният капацитет реално не струва повече от 40 млн. лева. Не Турция и "Боташ" са виновни, а българската страна, подчерта енергийният министър Жечо Станков.
Турската страна може да посочват различен терминал за доставка, което допълнително оскъпява каргото (товара), стана ясно от думите на Станков пред bTV. Това е първият договор, който виждаме, без клауза за разваляне. Заради заложените инфлационни индекси сме обречени за 13 години да платим 6 млрд. лева. Европейската комисия дори е стартирала наказателна процедура заради договора.
Потребяваме около 3 млрд. кубични метра газ, а имаме 2 млрд. от "Боташ", които са ни излишни и никой няма интерес да го купи от нас, защото по-скъпо, отколкото да се купува от гръцките терминали, подчерта Станков.
"Много важен анализ, който трябва да бъде направен от гледна точка на финансовите отчети на дружеството", отговори министър Станков на въпрос дали е вярно, че "Булгаргаз" вече е в технически фалит.
Няма да допуснем по-скъпо парно, имаме добър договор за доставка на по-евтин газ от Азербайджан, каза Станков и призна, че софийското топлофикационно дружество дължи над 1 млрд. лева за доставен газ, 400 млн. лева само от изминалата зима.