Сръбският президент Александър Вучич определи пускането в експлоатация на междусистемната газова връзка между България и Сърбия като ново начало в ерата на енергийната сигурност на Сърбия.
С приятелите @presidentaz (президента на Азербайджан Илхам Алиев) и @presidentrumenradev (президента на България Румен Радев) на церемонията по пускането в експлоатация на газовия интерконектор, който представлява ново начало в ерата на енергийната сигурност на страната ни, написа Вучич в официалния си профил в Instagram.
В поста той специално благодари на Алиев за ангажираността и стратегическото партньорство със Сърбия. Вучич изрази благодарност и към партньорите от ЕС за подкрепата на големи инфраструктурни проекти, които са от изключително значение за Сърбия. Това е една голяма победа за всички нас заедно, пише още сръбският президент.
По-рано днес Вучич и президентът Румен Радев имаха двустранна среща в Ниш. Топло посрещане и изключителен повод за нова среща! Заедно приветстваме началото на междусистемната газова връзка, по която работихме неуморно и която носи енергийна сигурност за нашите граждани. Добре дошъл, скъпи приятелю @presidentrumenradev!, посочва в поста си Вучич.
View this post on Instagram
Междусистемната газова връзка Сърбия-България е с обща дължина около 170 км от Нови Искър, България, до Ниш, Сърбия, от които около 62 км са на българска територия. Газовата връзка е с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток.
Сръбският президент Александър Вучич каза днес, че Сърбия и България могат допълнително да подобрят отношенията си, предаде Танюг. При обиколката на газовата станция Вучич каза, че отношенията между двете страни могат да бъдат още по-добри и че ще бъдат решени всички останали проблеми.
"Разговаряхме днес за това и ще гледаме да решаваме тези по-дребни проблеми, които съществуват, свързани с книги и учебници и други неща, така че ще решим това, както и всички останали неща", каза Вучич.
Заради предстоящите избори в Сърбия Александър Вучич не държа слово на церемонията по въвеждане в експлоатация на интерконектора България – Сърбия. Той се извини на присъстващите. Не мога да говоря толкова много, сега имаме приети условия, че месец преди изборите не можеш да говориш за своята държава, да се хвалиш, каза Вучич. Вместо него на церемонията се изказа министърът на енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович.
Няма диверсификация без инфраструктура и по-добра свързаност без сътрудничество, каза Джедович.
Тя посочи, че днес е страхотен ден за отношенията между България, Сърбия и Азебайджан, макар и проектът за интерконектора да е планиран още преди години. "Успяхме за година да започнем и да завършим дейностите, да се споразумеем с нашите приятели от Азербайджан да координираме доставките на газ и да успеем да завършим този проект между двете страни на границата", заяви енергийният министър. По думите й това е значителен и международен проект, от значение и за позицията на Сърбия по отношение на сътрудничеството на страната с Азербайджан. Джедович добави, че тази връзка ще позволи да се осъществи връзка и с терминала за втечнен газ в Александруполис, Гърция.
Откриването на интерконектора ще допринесе за енергийната сигурност на Европа. Това каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев на церемонията по въвеждане в експлоатация на междусистемната газова връзка България-Сърбия (IBS) в Ниш. Алиев подчерта, че Азербайджан и Сърбия са стратегически партньори и имат подписана декларация за стратегическо партньорство, като с действията си потвърждават това.
Ще имаме възможност да разговаряме с Вучич на четири очи. Под негово лидерство Сърбия се развива, има независима политика, която служи на сръбския народ, каза Алиев. Уверен съм, че след откриването на интерконектора това ще допринесе за развитието на Сърбия и знам, че президентът има големи планове за развитието на тази държава, добави той.
Алиев посочи, че и Азербайджан и България са обвързани със стратегическо партньорство. Днешната церемония е церемония на приятелство и партньорство, каза той. Алиев поздрави Радев и Вучич и заяви, че интерконекторът ще допринесе за енергийната сигурност и на Сърбия, и на Европа. Азербайджанският президент уточни, че неговата страна изнася газ до девет държави, включително вече и до Сърбия.
Енергийната стратегия на Азербайджан се прилага с всички проекти, които сме започнали, преначертаващи евразийската енергийна карта. Днес нашият нефт и газ се доставя и до Средиземноморието чрез южния газов коридор, каза Алиев и добави, че не е случайно, че лидери на високо равнище говорят за Азербайджан като за надеждна държава и паневропейски износител.
Моят брат Румен може да потвърди това, каза президентът на Азербайджан и даде пример с изнесените количества газ към България. В духа на приятелство сме отдадени на това и високо ценим нашето приятелство, основаващо се на стратегическо партньорство, каза Алиев.
Азербайджан и отношенията му с ЕС се развиват в позитивна посока, посочи още президентът на Азербайджан. Той заяви, че страната прави много в посока на покриване и разширяване на географията на доставки, износ, бъдещи интерконектори, възобновяеми енергийни източници. Макар да има природни ресурси, Азербайджан е отдаден и на възобновяеми източници, каза Алиев.
Междусистемната газова връзка България-Сърбия (IBS) е с обща дължина от 170 км с трасе от Нови Искър, Република България, до Ниш, Република Сърбия, от които 62 км на българска територия.
Източник: БТА