Започва изграждането на газовата връзка България - Сърбия

В събитието ще участват президентите на България и Сърбия Румен Радев и Александър Вучич

Газова връзка
Газова връзка Източник: Zonanews

Строежът на газовата връзка между България и Сърбия на българска територия започва на първи февруари, става ясно от съобщение на президентската администрация.

 

Междусистемната газова връзка "България-Сърбия" (IBS) ще бъде с обща дължина около 170 км. от Нови Искър, Република България до Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км. на българска територия, посочват от президентската администрация.

 

След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток.

 

Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.

На 1 февруари, сряда, президентът Румен Радев ще участва в откриването на специализираните строителни дейности по изграждане на междусистемната газова връзка "България-Сърбия" (IBS) на българска територия.

 

В събитието ще участва и президентът на Република Сърбия Александър Вучич. Сред участниците в церемонията ще бъдат министрите на енергетиката на двете страни и Росен Христов и Дубравка Дедович, както и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

 

По-рано държавният глава ще проведе двустранна среща с президента на Република Сърбия Александър Вучич.

Още от "Икономика"

Тръмп свали допълнителните мита на Индия срещу отказ от вноса на руски петрол

Като част от споразумението, Индия също се съгласи да закупи американски продукти на стойност приблизително $500 милиарда и да премахне търговските бариери за американски стоки

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени