Заради санкциите в Русия замразяват големите си проекти за втечнен газ

На фона на западните санкции най-голямата руска частна газова компания "Новатек" спря работа по обещаващи проекти за износ на втеч...

Съоръжение за втечнен газ в Русия
Съоръжение за втечнен газ в Русия Източник: ТАСС

На фона на западните санкции най-голямата руска частна газова компания "Новатек" спря работа по обещаващи проекти за износ на втечнен природен газ (LNG) - Мурмански LNG и Ob LNG, съобщиха информирани източници за "Комерсант".

 

Според тях в "Новатек" са разбрали, че всички бъдещи проекти за втечнен природен газ на компанията ще попадат под западните санкции. Също така все още не е ясно къде биха могли да се строят танкери, които да обслужват арктическите проекти, как да се финансират и как да се организира търговия. В тази ситуация "Новатек" реши да се съсредоточи върху завършването на "Арктик LNG-2" и осигуряването на доставки от проекта.

 

Мурманският LNG, състоящ се от три линии с капацитет 6,8 милиона тона всяка, и Обския LNG с капацитет 6 милиона тона трябваше да бъдат следващите проекти на компанията след "Арктик LNG 2". В същото време мурманският втечнен природен газ се смяташе за най-обещаващия, особено в условията на санкции, отбелязва "Комерсант".

 

Това се дължи на факта, че местоположението му в незаледеното пристанище Мурманск елиминира необходимостта от изграждане на танкери с повишен клас за работа в условия на вечния лед Arc7 и направи възможно износа на втечнен природен газ на конвенционални плавателни съдове. Освен това проектът се захранва от произвеждащата еленергия в излишък Колска АЕЦ на Росатом, използвайки електрически задвижвания вместо чуждестранно газотурбинно оборудване.

 

На свой ред Обската LNG трябваше да бъде внедрена в Sabbeta в тандем с Обския газовохимически комплекс (ГХК). Новатек продължава да работи по последното. Ако обаче по-рано се планираше да се произвежда нисковъглероден амоняк и водород, сега, според Комерсант, се обмисля възможността за производство на амоняк, както и карбамид за по-нататъшен износ по Северния морски път към Азия.

 

В края на юни Европейският съюз прие 14-ия пакет от санкции срещу Русия, съгласно който забрани новите инвестиции, както и предоставянето на стоки, технологии и услуги, необходими за завършване на строителството на Мурманския LNG и Обския LNG.

 

В същото време, поради тоталните санкции на САЩ, проектът "Арктически LNG-2" на Новатек, където първата част вече е пусната, а втората се подготвя за монтаж, започна да изпитва затруднения с доставката на суровини. Както РБК писа по-рано, компанията планира да отложи пускането на третата линия на завода от 2026 г. за 2028 г.

Още от "Икономика"

Компании от САЩ и Обединеното Кралство ще доставят втечнен природен газ за българския пазар

Като акционер в терминала в Александруполис страната ни има достъп до диверсифицирани доставки на втечнен природен газ от партньорите ни, заяви министър Владимир Малинов

Прочетете повече прочетете повече

Руската икономика е изправена пред вълна от фалити, които ще прераснат в общ колапс

Централната банка наскоро повиши основния лихвен процент драстично до 21%, за да се бори с нарастващата инфлация. Това прави почти невъзможно за много компании да изплатят дълговете си

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени