Експерт: Започнал е катастрофален срив в руската икономика

В Русия има рязък спад на доходите, на икономическата активност и на вноса, казва финансовият експерт Андрей Мовчан

Финансовият експерт Андрей Мовчан
Финансовият експерт Андрей Мовчан Източник: Dsnews

Интервю на финансовия експерт Андрей Мовчан за "Дойче веле"

 

Защо твърдите, че руската рубла е престанала да бъде свободно конвертируема валута и има ли някаква стратегия Централната банка на Русия? Как се отразява тя на руската икономика?

Сам по себе си валутният курс на рублата не казва нищо и не решава нищо. По него обаче, както и по температурата на болния, можем да разберем, че в икономиката нещо се случва. Но това е възможно само когато няма ограничения за паричното обращение. Ако не бяха наложени ограничения за закупуването на чуждестранна валута, за теглене на чуждестранна валута от Русия и продажба на валута в страната, щяхме да говорим за свободно конвертируема валута и бихме могли да правим различни заключения.


Днешният обменен курс на рублата до голяма степен се определя именно от въпросните валутни ограничения в Русия. И в този смисъл това покачване на обменния курс не е изненадващо, защото когато най-големите купувачи на валута са отрязани от руския пазар, тази валута вече не им е нужна. И след като бяха забранени покупките на валута, тя стана по-евтина. Сега всичката валута от продажбите на суровини насилствено се пуска на пазара по правилата на валутната търговия. Но няма кой да я купува, защото на онези, които можеха да го правят, това беше забранено. Затова цените на валутата силно спадат.

 

Но има и втори важен момент: един от най-големите потребители на валута във всички страни са вносителите – тези, които купуват валута, за да плащат с нея стоки, които внасят. Напоследък вносът в Русия спадна повече от два пъти, което говори и за промени в потреблението. И понеже не е възможно изцяло да подменим всички вносни стоки - тоест за два месеца да започнем сами да произвеждаме онова, които преди  сме внасяли от чужбина, това означава само едно: домакинствата, промишлените предприятия и бизнесът сега купуват вече два пъти по-малко, отколкото преди три месеца. А това означава, че в икономиката е започнал катастрофален срив.

 

Това си личи и по данъците. Делът на постъпленията от въглеводороди в бюджета е нараснал повече от два пъти през последните три месеца и достигна ниво от почти 70%, както беше към края на 1990-те години. Така че от безобидния въпрос колко струва неконвертируемата в момента рубла стигаме до въпроса какво се случва с икономиката. А там става следното: има рязък спад в доходите, рязък спад на икономическата активност и на вноса. Всичко това се отразява на валутния курс на рублата.

 

На какво тогава се радваше Путин в средата на май? Не разбира ли той тези взаимовръзки?

Не съм психиатър, затова не мога да кажа кой на какво се радва. Мисля, че Путин е трябвало да поднесе на обществото нещо положително. А това общество се намира в състояние на шок – без значение кой подкрепя и кой не подкрепя войната. Ситуацията се променя много бързо, а в икономиката тя се променя към по-лошо. Вероятно затова президентът беше длъжен да каже нещо положително и той много изкуствено обвърза движението на условния курс на рублата с икономиката – в положителен смисъл, разбира се.

 

С какво високият курс на рублата е опасен за икономиката на Русия?

От гледна точка на нейната конкурентоспособност високият курс на рублата оскъпява експорта и на практика той се свежда само до продажбите на фосилни горива. В момента те са много скъпи, затова износът на суровини от Русия не застрашава рентабилността. Затова тук не можем да говорим за някакви реални заплахи.

 

Що се отнася до бюджета, през първите четири месеца от годината дефицитът надхвърли един трилион рубли, или около 5 процента от годишния бюджет. Следователно тук има проблем. Но в една затворена икономика с неконвертируема рубла лесно можете да напечатате пари, които да раздадете и така да решите проблемите на бюджета, увеличавайки вътрешните задължения. Резкият спад в икономическата активност на пазара на рубли води до излишък на ликвидност. Така че и тук не дебне някакъв Армагедон за руското правителство, което би преживяло и три пъти по-голям бюджетен излишък.

 

Освен това виждаме, че руското общество е много устойчиво. Ако такива неща като гибелта на десетки хиляди сънародници във войната в Украйна, самата агресивна война и санкциите на Запада не са в състояние го разединят, то и известно влошаване на икономическото състояние на страната вероятно също няма да успеят.

Още от "Интервю"

Ген. Хърбърт Макмастър: Путин е хулиган, уличен бандит и страхливец. Той ще вземе всичко, което му позволите

Бившият съветник на Тръмп заявява, че "Путин дърпа конците на Тръмп, заигравайки се с желанието му за голяма сделка, и мисля, че точно това се случва - ласкателство плюс перспективата за голяма сделка с Путин"

Прочетете повече прочетете повече

Адмирал Ставридис: Путин ще вземе 20% от територията на Украйна, а Киев ще стане член на НАТО в близките 3 до 5 години

Войната между Русия и Украйна ще приключи с това, че Владимир Путин ще вземе 20% от територията на Украйна, заявява бившият командващ на НАТО

Прочетете повече прочетете повече

Димитър Радев: Необходимо е спешно дисциплиниране на бюджета

По думите му България е единствената страна, която е член на Банковия съюз, без да е член на еврозоната. В този контекст, подкрепата за присъединяването на страната ни в банковите среди остава силна и конструктивна

Прочетете повече прочетете повече

Украйна трябва да постави въпроса ребром - или членство в НАТО, или създаваме собствено ядрено оръжие, убеден е бившият

Създаването на ядрено оръжие не е най-добрият вариант, но какво да правим - да  позволим да бъдем унищожени като народ ли, пита ген. Яхун

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени