Провалът на лятната контраофанзива на въоръжените сили на Украйна е по вина на западните съюзници на Киев, а не на украинското командване или политическо ръководство. Това мнение изрази бившият командир на американските войски в Европа, пенсионираният генерал-лейтенант Бен Ходжис в интервю за Silicon Curtain, цитирано от УНИАН.
Украинските въоръжени сили не са успели да постигнат значителен напредък в контранастъплението си, тъй като съюзниците не са им предоставили необходимите оръжия, каза бившият командир на американските сили в Европа Бен Ходжис.
"Разбира се, бях разочарован, че украинската контраофанзива не доведе до резултатите, на които всички се надявахме и прогнозирахме. Ние, Западът, се провалихме, а не Украйна", убеден е генералът.
"Не успяхме да им предоставим това, което очакваха: въздушна мощ, прецизни оръжия с голям обсег и друго оборудване, което беше необходимо", каза каза още ген. Ходжис. Той изрази опасения, че заради това войната в Украйна ще се проточи поне още една година.
"Русия се опитва да завладее Украйна от 2014 г., но с всичките си възможности е постигнала контрол над едва 17% от територията, като в същото време е загубила над 300 хиляди души, значителна част от оръжията и доминацията на флота в Черно море", припомни Ходжис и предупреди, че събитията в Конгреса на САЩ вдъхновяват Кремъл да продължи войната.
По-рано подобна гледна точка изрази бившият ръководител на ЦРУ генерал-майор Дейвид Петреъс. Той отбеляза, че САЩ дълго време не са се съгласявали да прехвърлят танковете Abrams и затова Германия също е забавила доставката на своите Leopard.
Освен това решенията относно касетъчните боеприпаси, "които биха могли да бъдат много полезни", и ракетните системи с многократно изстрелване с голям обсег бяха отложени. Всичко това доведе до факта, че руската армия успя да изгради ефективна защита. Украйна обаче все още не е получила западни самолети, които биха могли да помогнат за пробиване на укрепленията.
"Не мисля, че някой наистина е осъзнал или оценил дълбочината на минните полета, че Русия наистина е изградила защитата много добре, множеството линии и така нататък", каза Петреъс .
САЩ прогнозираха провала на контранастъплението на украинските въоръжени сили още през април, стана ясно от изтичане на секретни документи на Пентагона. Американски служители потвърдиха, че разузнаването е дало песимистични оценки, но военните не са се вслушали в него, тъй като смятат, че разузнавателните служби са надценили потенциала на руските войски и техните възможности на бойното поле.
Но когато руската армия изгради и зае дълбоко слонова отбрана, а въоръжените сили на Украйна трябваше да я преодолеят, се оказа, че в тази ситуация материалният фактор придоби първостепенно значение. По-специално, както украинските, така и американските военни подцениха мащаба и плътността на минните полета, за преодоляването им се оказа, че са необходими не боен дух и изобретателност, а голямо количество противоминна техника.
Шест месеца след началото на контранастъплението, което трябваше да позволи на украинските войски да прережат "сухопътния мост" към Крим и да деокупират значителна част от южната територия, те напреднаха не повече от 20 км. Противостоянието е в задънена улица, призна през ноември главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни.
На 18 декември стана известно, че украинската армия ще изгради три линии укрепления, за да премине в отбрана в условията на недостиг на боеприпаси и пауза в помощта от съюзниците. Също така украинските военни, заедно с висши американски колеги, започнаха да разработват нова стратегия във войната с Русия за 2024 г.
Според Welt "големите планове" на Киев се доказват и от списъка с желани оръжия, изпратен от Съединените щати: в него са изброени хеликоптери Black Hawk и Apache, изтребители F-16 и F-18, ракетни системи с голям обсег, танкове Abrams, дронове и боеприпаси.