
САЩ и Европа могат да наложат сериозни санкции срещу Русия, ако тя не се съгласи на прекратяване на огъня. Освен това ограниченията ще бъдат по-строги от всякога. Това съобщи специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна Кийт Келог в интервю за телевизионния канал Fox Business.
Специалният пратеник припомни, че около 70% от руския петрол се доставя през Балтийско море. А Съединените щати могат да започнат да преследват "сенчестия флот" на Руската федерация.
"Ние сме предупредили президента Путин за това. Вижте, това е много сериозно. Тези санкции са много сериозни. Те са по-строги, отколкото когато и да било преди. Европейците са на същото мнение", отбеляза Кийт Келог.
Съединените щати обсъждат възможността за разполагане на чуждестранни войски в Украйна като част от бъдещо следвоенно споразумение, разкри още специалният пратеник на американския президент за Украйна Кийт Келог в ефира на Fox Business. По думите му става въпрос за контингент от Великобритания, Франция, Германия и Полша - страни, които са членки на НАТО.
"Става дума за сили за устойчивост. Тези сили се наричат Е3, но сега можем да говорим за Е4, защото към Великобритания, Франция и Германия се присъедини Полша. Контингентът ще бъде разположен на запад от река Днепър", обясни Келог.
Освен това, според специалния пратеник на президента на САЩ, се обсъжда идеята за създаване на мироопазващ контингент за източните райони на Украйна. Тези сили биха могли да бъдат сформирани "с участието на трета страна" и да изпълняват функциите по наблюдение на режима на прекратяване на огъня.
Също така, отбеляза Келог, темата за НАТО остава важен елемент от преговорите. Той заяви, че членството на Украйна в алианса е малко вероятно в близко бъдеще. "Може би това ще се случи някога в бъдеще, но не и сега", уточни Келог.
По думите му в дискусиите се обръща специално внимание на съдбата на Запорожската атомна електроцентрала, която е под контрола на руските войски, както и на връщането на украинските деца, взети от окупираните територии на Украйна.
"Разбира се, тези преговори няма да бъдат съвършени. Ще има отстъпки, компромиси - и ние разбираме това. Но е важно да спрем кръвопролитията и това е, което президентът Тръмп иска да постигне. Той многократно е подчертавал своята позиция", заяви Келог.
Той добави, че конфликтът се е превърнал в най-голямата война в Европа след Втората световна война: "Общите загуби на Украйна и Русия - ранени и убити - вече надхвърлят 1,2 млн. души".