"Местните избори ще се решат от твърдите електорати - там, където ги има. В този смисъл за за партиите е важно наличието на силни местни структури". Това заяви пред БНР политологът Иво Маев.
"Кои са партиите със силни и жизнени местни структури? С малки изключения не виждам партии, извън ГЕРБ и ДПС, които да са вложили в последните години сериозни усилия да поддържат жизнени местните си структури. Техните основни опоненти - от ПП, още с формирането си заложиха на концепция да създадат дигитална партия и продължават да не обръщат внимание на местните структури. Сега изведнъж се появяват с доминиращ брой кандидати за кметове, без реално да притежават местни структури, очаквайки съществуващите някъде рехави или крехки структури на ДБ да окажат пълна подкрепа и да изнесат кампанията на плещите си", коментира той.
Освен това първите големи градове по численост имат кандидати, които са излъчени преимуществено от ПП, подчерта политологът и обясни какво вижда в това:
"Това ни казва, че в тази коалиция - ПП-ДБ, е силно дебалансирана в полза на ПП, без те реално да имат по места онази тежест, от която всяка партия, претендираща да е системна, се нуждае".
"Голямото отстъпление на ДБ е фактът, че в тези 24 големи града - те са получили градове, в които отсега е ясно, че няма да спечелят. Градове, в които например има силно присъствие на ДПС. ДБ ще получи право да излъчи кандидати за кметове в градове като Кърджали, Разград, Търговище, Силистра. Те не могат да ги спечелят по силата на демографски обстоятелства и наличие на традиционен вот за ДПС", продължи коментара си Иво Маев.
По думите му на някои места ПП издига за кандидат-кметове свои депутати, просто защото трябва да издигне някого, а няма хора по места.
Какво показва случаят "Бургас"?
"Има разцепление на личностно ниво, но уж има обединение на идеологическо ниво. Дали това е така - аз не съм убеден. Такова малоумно поведение да имаш двама кандидати за кметове на един град на обща листа е уникален за нашите географски ширини".
"ДПС пренасочи усилията си към ромското малцинство, давайки си сметка, че голяма част от неговите традиционни избиратели са напуснали страната, работи в чужбина или когато се провежда местният вот, не се намира на територията на страната. Мисля, че това ще изиграе лоша шега на ДПС. Ще се търсят онези фигури и социални групи, които могат да бъдат наречени твърд електорат", отбеляза още Иво Маев. Според него малко хора ще участват в този вот.
За БСП той посочи, че партията продължава да е изтъкана от вътрешни проблеми. По думите му Ваня Григорова е "недолюбвана" от партийното ръководство в лицето на Корнелия Нинова.
Не виждам сред кандидатите на "Възраждане" достатъчно влиятелни фигури, които да управляват големи градове, изказа мнението си политологът и добави:
"Ако това се случи, това ще е белег, че партията по някакъв начин се развива. Ако не се случи, ще е белег, че тя стагнира политическото си развитие. Кандидатите на партията са доста по-партийно и популистки оцветени отколкото които и да е други кандидати".