Полски експерт: Войната физически трябва да бъде прехвърлена в Русия, в противен случай нищо няма да се промени

Много хора смятат, че не сме във война с Русия. Това не е вярно - ние наистина сме във война с Русия, защото Русия е във война с нас, подчертава д-р Даниел Шелиговски

Ръководителят на Източната програма на Полския институт за международни отношения д-р Даниел Шелиговски
Ръководителят на Източната програма на Полския институт за международни отношения д-р Даниел Шелиговски Източник: Piotr Szydłowski/RMF FM

Не е достатъчно само да се подкрепи Украйна, войната трябва да бъде физически прехвърлена на руска територия и на Украйна трябва да бъде позволено да атакува необходимите цели. Това заяви в интервю за " Kyiv Post" ръководителят на Източната програма на Полския институт за международни отношения д-р Даниел Шелиговски.

 

Той каза, че е необходимо да се промени "подходът от реактивен към проактивен", тъй като засега Западът само реагира на действията на Русия, без да предприема никакви активни стъпки. "Много хора смятат, че не сме във война с Русия. Това не е вярно - ние наистина сме във война с Русия, защото Русия е във война с нас", подчерта експертът.

 

Той смята, че западните страни трябва да заемат проактивна позиция, да провеждат настъпателни информационни операции срещу руския режим и Русия, да създават както вътрешни, така и външни проблеми на режима, да изтощават руските ресурси и да усложняват живота им в различни части на света.

 

Според него, ако няма реална заплаха за стабилността на руския режим, Русия няма да промени планирането си по отношение на Украйна.

 

"За Путин приоритет е оцеляването на неговия режим, а войната е негов фундаментален елемент. Войната създава руската държава и именно на нея се основава новият обществен договор. Ако има реална заплаха за властта на Кремъл, сметките на Путин по отношение на Украйна може да се променят. Историята показва такива примери. Видяхме как Франция се изтегли навремето от Алжир поради дестабилизацията на политическата ситуация във Франция и заплахата за стабилността на правителството", каза експертът.

 

Той е сигурен, че само да се подкрепя Украйна не е достатъчно. Войната трябва да бъде физически прехвърлена на територията на Русия и на украинците да им бъде позволено да атакуват необходимите цели и да нанасят удари по всички стратегически обекти на РФ.

 

"На свой ред Западът трябва да промени подхода си към руското общество. Сегашният подход доведе до факта, че руснаците колективно се радват на липсата на отговорност", смята експертът.

 

Той подчертава, че руското общество не поема отговорност за действията на своя режим, въпреки колективната си подкрепа.

 

"Смятам, че трябва да бъде санкционирано самото руско общество, а не само елитите. По този начин можем да разрушим обществения договор, основан на войната, и да упражним натиск за дестабилизиране на системата отвътре", сигурен е експертът.

Още от "Интервю"

Роберта Мецола към българите: Еврото е стабилност и напредък. Повече интеграция ви прави по-силни

Знам, че решения като това са белязани от колебание, национални дискусии, притеснения. Вземете решението, представете аргументите, обсъждайте, призова тя

Прочетете повече прочетете повече

Евродепутатът Андрей Новаков: Войната ни е вече до главите. България може да бъде основен доставчик на оръжия за Европа

Андрей Новаков - евродепутат от ГЕРБ-СДС/ЕНП, член на комисията по сигурност и отбрана в Европейския парламент, в интервю за агенция "Фокус"

Прочетете повече прочетете повече

Американски изследовател: Тръмп кани руските олигарси в Америка, а те са войници в служба на режима на Путин

Мисля, че дълбоко в себе си Тръмп харесва Путин. Той оценява високо модела, който Путин си изгради. Той харесва как този модел му е позволил да забогатее, като същевременно остава на власт завинаги, заявява Кейси Мишел

Прочетете повече прочетете повече

Позорният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф: Путин се е молил в църква за Тръмп след атентата през юли 2024 г. (ВИДЕО)

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф заяви в интервю с Тъкър Карлсън, че украинските власти са се съгласили да проведат президентски избори

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени