
Президентът на Финландия Александър Стуб определи Владимир Путин като "стратегически глупак и военен провал", като се позова на грешните изчисления на руския лидер за войната в Украйна и последвалите геополитически последици.
Според вестник "Sydney Morning Herald" на 12 юли Стуб е говорил от официалната си лятна резиденция край курортното градче Наантали. Стуб е очертал променящата се позиция на Финландия по отношение на сигурността в лицето на руската военна експанзия по общата им 1340-километрова граница. Войната на Русия с Украйна е най-голямата тактическа и стратегическа грешка в съвременната история, заявява Стуб.
"Бих казал, че това е най-голямата тактическа и стратегическа грешка в съвременната история, защото той (руският президент Владимир Путин, бел. ред.) се стреми да унищожи Украйна; тя щеше да стане член на Европейския съюз и в крайна сметка на НАТО. Целта му беше да разруши НАТО. Ами, той просто удвои границата с НАТО през Финландия. Целта му беше да разруши трансатлантическото партньорство. Заедно сега увеличаваме разходите си за отбрана до 5% (от БВП за 10 години). Целта му беше да разбие ЕС. Е, никога не съм го виждал по-обединен. Така че Путин се провали по всички показатели", подчертава Стуб.
Той също така предупреди, че въпреки продължаващата война в Украйна, Русия едва ли ще се върне към мирна демократична държава и военното ѝ укрепване ще продължи. "Те няма да се върнат към мирна либерална демокрация. И второ, те ще продължат да увеличават военната си мощ", каза Стуб.
След пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г. Финландия прекрати десетилетията на военно необвързване и се присъедини към НАТО, което предизвика заплахи от страна на Москва. Оттогава насам сателитни изображения разкриват новострояща се руска военна инфраструктура по финландската граница, включително летища, складове за превозни средства и жилища за войници.
"Можем да наблюдаваме, виждаме движението на войниците, виждаме изграждането на инфраструктурата. Това е нормално. Ние направихме същото", каза Стуб, като отбеляза дългогодишната политика на Финландия за военна готовност.
Финландската армия включва най-големите артилерийски сили в Европа (заедно с Полша), над 60 изтребителя F/A-18 и новопридобитите F-35. Финландия е поела ангажимент да изразходва 2,5 % от БВП за отбрана и възнамерява да постигне новата цел на НАТО от 5 % за период от 10 години - 3,5 % за конвенционални сили и 1,5 % за инфраструктура за сигурност.
"Има причина да разполагаме с над 60 F-18. Току-що купихме 64 F-35. Има причина да разполагаме с ракети с далечен обсег на действие - въздушни, сухопътни и морски. И има причина, поради която имаме най-голямата артилерия в Европа, заедно с Полша. И причината не е Швеция", добави той.
За да засили собствената си отбрана, Финландия се оттегли от Отавската конвенция за забрана на противопехотните мини и обяви плановете си заедно с Литва да започне местно производство на противопехотни мини. По югоизточната граница се изгражда 200-километрова ограда за сигурност.
Той също така подчерта, че Путин плаща твърде висока цена във войната в Украйна, тъй като войските му напредват много бавно. "Вижте, тази година тя напредна с 0,25 процента от украинската земя, което доведе до 167 загинали войници на километър. Това е доста висока цена", отбеляза финландският президент.
В същото време, според него, Русия ще продължи да се въоръжава през следващите години. "Базовият сценарий е много прост. През следващите пет до десет години две неща ще бъдат от значение за Русия. Първо, тя няма да се върне към мирната либерална демокрация. И второ, ще продължи да изгражда военната си мощ", обясни той.
Стъб се очертава и като един от малкото чуждестранни лидери, които поддържа работни отношения с Доналд Тръмп. През март двамата играха голф във Флорида, а след това се срещнаха по време на погребението на папа Франциск. Стуб не разкрива съдържанието на тези дискусии, но отбелязва: "Мога да му опиша пулса на Европа по отношение на Русия. Мога да му опиша нашия опит с Русия, защото имаме 1340 км граница с Русия".
Разсъждавайки върху историята на Финландия, Стуб отбелязва, че страната е преживяла над 30 конфликта с Русия от 1300 г. насам. За него готовността не е избор, а необходимост. "Можете ли да си представите, че сме извън НАТО? Това би било все едно да сме голи, на открито, при минус 20 градуса. Няма да е комфортно".