Проф. Румен Кънчев: Войната на Русия с Европа е неизбежна, Путин следва стратегията на Петър Първи

Никога след Втората световна война ситуацията в света не е била толкова сложна, тежка и непредсказуема

Проф. Румен Кънчев
Проф. Румен Кънчев Източник: БГНЕС

След Студената война Европа изпадна в стратегически наивитет. Военният бюджет на някои от водещите държави в ЕС падна под 1% – дълги години бюджетът на Германия беше 0,85%. В същия период руските военни бюджети са стигали 12%. САЩ отделят 5%. Това посочва проф. Румен Кънчев пред в "Банкеръ".
 
 Ако в Украйна се сключи временно примирие, то трябва да бъде използвано от Стария континент за активна подготовка за следващия сблъсък с Русия, защото съм твърдо убеден, че той е неизбежен. Имперското начало, казва Путин е ключов компонент за оцеляването на Русия. Което означава териториално разширяване.

 

Крим е непотопяемият самолетоносач на Русия в Черно море. Някои експерти подцениха военните възможности на Русия. Затова Западът трябва спешно да се превъоръжи. Макрон е прав, че Европа трябва да строи собствена стратегическа идентичност – интегрирана с американската, но собствена. Тръмп ще създава собствен "железен купол", подобен на израелския, но само за САЩ, кочентира още професорът.


Мъск е човек с космическо его, той ще стане първият трилионер в света и ще разполага с капитали, колкото средно голяма икономика в света, обясни анализаторът.

 

Никога след Втората световна война ситуацията в света не е била толкова сложна, тежка и непредсказуема. Тече опит за преразглеждане на световното лидерство на САЩ като водач на западната демокрация.

 

БРИКС не представлява сериозен международен субект, но е силно акцентиран от руските пропагандни машини. Общият брутен икономически продукт на цялата тази група е 28% от икономиката на света. За сравнение САЩ и западните либерални демокрации произвеждат 57% от световната икономика, два пъти повече.

 

Пазарът, който контролира западният свят е над 54% от световния, докато Русия контролира 3,2%, а целият БРИКС 28%. Прогнозата ми е, че тази група ще свърши по начина, по който затихна дейността на Шанхайската организация за сътрудничество, създадена също от Русия и Китай, каза още проф. Кънчев.

Още от "Интервю"

Полското разузнаване: Русия може да използва военните си за провокации в балтийските държави

Ръководител на полската агенция за външно разузнаване Павел Шота добавя, че Москва възприема Полша и страните от източния фланг на НАТО като пречка за осъществяването на своите имперски цели

Прочетете повече прочетете повече

Владислав Горанов: Ако го докараме дотам, че е неизбежно да се вдига облагането, най-добре е това да са акциз и ДДС, а н

ПБ си оставя вратичка за повече дълг и дефицит, но има право на един изстрел, преди хората да се попитат за кого са гласували, добавя в интервю за "24 часа" бившият финансов министър

Прочетете повече прочетете повече

Робърт Гест: Украйна ще излезе от тази война по-ориентирана към Запада. Ще има най-силната, най-опитната армия в Европа

Какви са прогнозите на "The Economist" за България, еврото и войните? Разказва заместник-главен редактор на The Economist – едно от най-влиятелните издания в света с над 1,2 милиона абонати и аудитория от над 60 милиона души онлайн

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени