Руският президент Владимир Путин трябва да се подготви за края на войната в Украйна, тъй като загуби твърде много хора и се провали, каза новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.
"Путин трябва да се съсредоточи върху това, че е дошло времето да сложи край на войната, защото той загуби. Когато загубите 700 000 души, е време (за прекратяване на войната, бел. ред.). Това няма да свърши, докато няма мир", каза Тръмп в интервю за New York Post.
Според него украинският президент Володимир Зеленски също иска да сложи край на войната и да сключи мир. "Това е нещо ново. Той иска прекратяване на огъня. Не обсъждахме подробностите. Той вярва, че времето е дошло", каза Тръмп.
Той отбеляза, че Путин и Зеленски "затънаха в тази ужасна война, която никога не трябваше да се случва". "Разработвам концепция как да сложа край на тази нелепа война", добави той, но не даде никакви подробности. Няколко дни по-рано Тръмп проведе разговори със Зеленски в Париж.
Според източници на Axios новоизбраният президент на САЩ първоначално не е искал да се среща с украинския лидер, но в крайна сметка е нарекъл разговора "добър и ползотворен". Той разкри, че Зеленски иска да "сключи сделка" и призова Путин да "действа".
В същото време Зеленски, след среща с Тръмп, изключи, че войната ще приключи "само с лист хартия и няколко подписа". "Когато говорим за ефективен мир с Русия, трябва преди всичко да говорим за ефективни гаранции за мир. Украинците искат мир повече от всеки друг", подчерта украинският президент.
Миналата седмица ръководителят на кабинета на президента на Украйна Андрий Ермак проведе първите си разговори с екипа на Тръмп, на които демонстрира готовността на Киев да сключи мир с Русия. "Но това трябва да бъде устойчив мир. Нестабилният, временен мир не служи на интересите на САЩ и Украйна", каза източник от украинската делегация пред Wall Street Journal.
Съветниците на Тръмп предлагат поне три варианта за прекратяване на войната в Украйна, съобщи наскоро Ройтерс.
Един от тях принадлежи на бъдещия специален представител за Украйна Кийт Келог. Той ще има за цел да принуди Украйна и Русия да възобновят преговорите, като използват помощта на въоръжените сили на Украйна от САЩ като лост. Планира се в началото на преговорите да се замразят военните действия по линията на фронта и отказ от покана на Украйна в НАТО в продължение на 10 години.
Друг план е разработен от Джей Ди Ванс. Подробностите му не се уточняват, но публично той предлага да се създаде демилитаризирана зона по фронтовата линия между Русия и Украйна, както и да се гарантира запазването на неутралния статут на последната.
Автор на друга инициатива е Ричард Гренел, който беше разглеждан като кандидат за поста специален пратеник на Тръмп за Украйна. Той предложи създаването на някои "автономни зони" като част от мирното споразумение и се противопостави на покана за Киев в НАТО.