
На 25 юли "Колибри" ще зарадва верните почитатели на белгийската писателка Амели Нотомб с българско издание на новия ѝ роман, загадъчно озаглавен "Книгата на сестрите". Преводът е заслуга на Светла Лекарска. Художник на корицата е Стефан Касъров.
"Книгата на сестрите" (136 стр., 19 лв., цена при предварителна поръчка: 14,25 лв.) започва с историята на двама влюбени, Нора и Флоран, които стават родители, докато са все още обсебени един от друг. Тристан, тяхната неособено желана дъщеричка, открива любовта, когато се ражда по-малката ѝ сестра Летисия. Поради липсата на родителско внимание Тристан се чувства "безлична", недостойна за обич, но когато се появява Летисия, става чудо, което само Амели Нотомб може да обрисува: "Две души се откриха и отекнаха една в друга. Две планети застанаха така съвършено в една линия, че породиха доловима само за двете момиченца музика, която никога нямаше да заглъхне". Не една беда сполетява сестрите, леля им, любимата им братовчедка и родителите им, но с присъщия си и отдавна доказан талант Амели Нотомб успява да разкаже една тъжна история по свой чист и светъл начин.
Истинската смелост на Амели Нотомб е в разнищването на собственото ѝ минало, в непосредствения разказ в първо лице, единствено число, който приковава вниманието на читателите и ѝ позволява да стигне до най-дълбоките пластове на човешкото его. Със своята неизтощима фантазия и ексцентричен стил Нотомб е абонирана за успеха още от 1992 г., когато излиза дебютният ѝ роман "Хигиена на убиеца". През 1999 г. ѝ е присъдена Голямата награда на Френската академия за "Изумление и трепет", екранизиран под режисурата на Ален Корно.
"Речи против Катилина" от 1995 г. печели награда "Жан Жионо", награда на телевизионния канал "Пари Прьомиер", награда на Френско-европейските литературни асоциации и награда "Ролан дьо Жювнел". Романът "Жажда" ѝ носи заслужена номинация за "Гонкур" и първо място в класациите за бестселъри на Франция. С логото на "Колибри" у нас е издаден и "Първа кръв" - навярно най-личният и вълнуващ роман на Амели Нотомб, удостоен с награда "Рьонодо" 2021 и Европейската награда "Стрега" 2022.