Театър "Азарян" поставя пиеса на един от най-известните съвременни шведски писатели

Един от въпросите, които поставя спектакълът "Демони" е възможен ли е животът с другия

Премиера на спектакъла "Демони" от Ларш Нурен
Премиера на спектакъла "Демони" от Ларш Нурен Източник: Театър "Азарян"

На 9 юни в Театър Азарян младите и талантливи актьори от Сдружение "Enso" - Александра Димитрова, Адриан Филипов, Камелия Хатиб и Стоян Младенов ще представят премиерния спектакъл "Демони" от Ларш Нурен. За дебютния си проект екипът кани утвърдения режисьор Крис Шарков, а Театър Азарян припознава за своя сцена, която подкрепя младите и независими творци. Името на Сдружението не е избрано случайно - в превод, то означава "моментът, в който умът освобождава душата да твори". Авторът Ларш Нурен е малко познат в България, но е истински любимец на европейската публика. Именно затова от Сдружението се насочват към Нурен и възможността да поставят нов и непревеждан текст, разказват от НДК.

 

Ларш Нурен (1944-2021) е може би най-известният съвременен шведски драматург, писател и поет. Автор е на около 75 пиеси, които се занимават най-често с интимния свят на човека - както с междуполовите семейни отношения на средната класа, така и със социалните проблеми на маргиналите, особено в по-късните си пиеси. "Демони" е сред най-известните му пиеси, поставяна многократно в Европа и в цял свят. Още с излизането си, критиката я оприличава на "Кой се страхува от Вирджиния Улф" на Олби, но с елементи на фарс и черна комедия. Спектакълът ни отвежда в апартамента на Катарина и Франк, които са в средата на 30-те, живеят заедно от 9 години и нямат деца. И двамата се намират в пределна точка в досегашния си живот. Плановете за вечерта се провалят и съвсем импровизирано те канят на гости съседите си Йена и Тумас, за да не останат сами и да не се нараняват.

 

Йена и Тумас изглеждат абсолютно нормална семейна двойка - с две деца и без видими конфликти. Вечерта обаче придобива неочаквано развитие. След много изпит алкохол, разговори за бита и битието, постоянни провокации, игри, нелепи ситуации, сблъсъци на пола и среднощни прозрения, двете двойки се изправят пред вечния въпрос - възможен ли е животът с другия? Имало ли е някога в нашето битие друга възможност за съществуване и къде стои заключена тя?

Преводът от шведски е на Любомир Гиздов, сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката на Емилиян Гацов-Елби.

Проектът е подкрепен от Министерството на културата и Шведския културен институт.

Още от "Култура"

Връчват наградата "Емил Чакъров" на големия български оперен певец Кирил Манолов в сряда

В оперната гала "Кирил Манолов и приятели" на сцената на Летния театър на 31 август, освен именития баритон, излизат Йоана Железчева, Даниела Дякова и Михаил Михайлов

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени