Ако изборите бяха днес, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС, 13,9% – за ПП-ДБ

Това сочи изследване на агенция "Мяра"

Моментна снимка на електоралните нагласи
Моментна снимка на електоралните нагласи Източник: Агенция Мяра

Ако изборите бяха днес, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС, 13,9% – за "Продължаваме промяната-Демократична България", 13,5% за "Възраждане", 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8% - за БСП, 6,4% – за ИТН, 5,9% – за МЕЧ, 4% за "Величие", а 5,9% - за други по-малки формации. Отделно, 3,1% от цялата извадка заявяват, че биха гласували с "Не подкрепям никого".

 

Това показва национално представително изследване на новата социологическа агенция "Мяра", основана наскоро от екипа на политолога Първан Симеонов.  

 

Отношение към парламент, правителство и президент
Отношение към парламент, правителство и президент Източник: Агенция Мяра

Президентът остава с най-висок институционален рейтинг – 47,6% са с положително отношение, а 38,4% – с отрицателно. Отношението към правителството седмици след създаването му е положително в 26,8% от случаите, но отрицателно в 56,7% от случаите. Останалите се колебаят.

 

Данните са сравнително приемливи на фона на обичайните нива на доверие в институциите у нас и са начален кредит на доверие. По традиция парламентът се ползва с по-ниско одобрение – 11,2% имат, но 76,7% нямат доверие в него, сочат резултатите на "Мяра".

 

Рейтинг на различни политици
Рейтинг на различни политици Източник: Агенция Мяра

По отношение на личното доверие отново – както и при институционалното – най-високи показатели има президентът Румен Радев – с 46,7% доверие, следван от премиера Росен Желязков (18,9%), лидера на най-добре представената партия ГЕРБ Бойко Борисов (15,9%), председателката на Народното събрание Наталия Киселова (15,3%). При Киселова обаче разпознаваемостта все още не е най-голямата възможна, отчитат социолозите.

 

Те допълват, че по правило политиците у нас събират повече негативно, отколкото позитивно отношение и личните рейтинги рядко са "на плюс". По традиция личностите, които са отвъд ежедневната политическа борба, са с по-висок рейтинг, по-малките партии генерират и по-малка подкрепа за лидерите си, повечето политически стаж означава и намаляване на рейтинга.

Още от "Мнения и анализи"

Хампарцумян: Резултатите на Тръмп са катастрофални. Борсите са най-адекватният измерител на успеха или неуспеха на едни

Да си съберем европейските глави и да си изградим системите за индустриално производство, отбрана, финанси - всичко, което ни трябва, добавя бившият банкер

Прочетете повече прочетете повече

Хей, глупако, здравей! Таваните на българските медии са осеяни със стотици осветителни тела, но отказват да използват пр

Как ще гласуваш за комедиантите от "Възраждане", "Меч" и "Величие" бе! Как за БСП бе, тъпак! Тази столетница води стогодишна война срещу българските интереси и се гордее с това

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени