Ако изборите бяха днес, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС, 13,9% – за ПП-ДБ

Това сочи изследване на агенция "Мяра"

Моментна снимка на електоралните нагласи
Моментна снимка на електоралните нагласи Източник: Агенция Мяра

Ако изборите бяха днес, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС, 13,9% – за "Продължаваме промяната-Демократична България", 13,5% за "Възраждане", 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8% - за БСП, 6,4% – за ИТН, 5,9% – за МЕЧ, 4% за "Величие", а 5,9% - за други по-малки формации. Отделно, 3,1% от цялата извадка заявяват, че биха гласували с "Не подкрепям никого".

 

Това показва национално представително изследване на новата социологическа агенция "Мяра", основана наскоро от екипа на политолога Първан Симеонов.  

 

Отношение към парламент, правителство и президент
Отношение към парламент, правителство и президент Източник: Агенция Мяра

Президентът остава с най-висок институционален рейтинг – 47,6% са с положително отношение, а 38,4% – с отрицателно. Отношението към правителството седмици след създаването му е положително в 26,8% от случаите, но отрицателно в 56,7% от случаите. Останалите се колебаят.

 

Данните са сравнително приемливи на фона на обичайните нива на доверие в институциите у нас и са начален кредит на доверие. По традиция парламентът се ползва с по-ниско одобрение – 11,2% имат, но 76,7% нямат доверие в него, сочат резултатите на "Мяра".

 

Рейтинг на различни политици
Рейтинг на различни политици Източник: Агенция Мяра

По отношение на личното доверие отново – както и при институционалното – най-високи показатели има президентът Румен Радев – с 46,7% доверие, следван от премиера Росен Желязков (18,9%), лидера на най-добре представената партия ГЕРБ Бойко Борисов (15,9%), председателката на Народното събрание Наталия Киселова (15,3%). При Киселова обаче разпознаваемостта все още не е най-голямата възможна, отчитат социолозите.

 

Те допълват, че по правило политиците у нас събират повече негативно, отколкото позитивно отношение и личните рейтинги рядко са "на плюс". По традиция личностите, които са отвъд ежедневната политическа борба, са с по-висок рейтинг, по-малките партии генерират и по-малка подкрепа за лидерите си, повечето политически стаж означава и намаляване на рейтинга.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Владимир Путин е непреклонен в желанието си да унищожи украинската държава

Президентът на Украйна Володимир Зеленски, за разлика от официалните лица на Кремъл, продължава да демонстрира готовността на Киев за компромис с цел постигане на траен мир

Прочетете повече прочетете повече

Проучване: Социалните мрежи изпреварват телевизията като източник на информация за младите хора у нас

Достъпът до здравеопазване и справянето с нарастващите цени трябва да бъдат основен приоритет в Европа, смятат хората на възраст 16-30 години в България

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени