Премиерът Петков е по-добре да си стяга оставката и да стои по-дистанцирано от външната политика, макар че има конституционното право на отговорност. Доста негови външнополитически инициативи обаче бяха като замахване във въздуха. Това каза в студиото на БНТ евродепутатът от ГЕРБ-СДС Александър Йорданов.
Главният проблем с РСМ е, че македонската страна иска да смени идентичността на починали хора. Между тях има ярки личности - книжовници, просветители, духовни лица, революционери. Всички те са се определяли като българи, обясни Йорданов. Според него обаче, в Брюксел не могат да разберат това.
След 1944 г. с цената на репресия, геноцид, огромен натиск, хиляди избити хора, е направен опит да бъде сменена етническата идентичност на тези хора. И това е направено до голяма степен. Само че, в ЕС за съжаление, спекулират с понятието самоопределение, заяви Йорданов.
Безспорно, има идея за подписване на споразумение между България и Северна Македония, и гарант да бъде френският президент Макрон. Сега виждам, че тази идея се движи и от канцлера Шолц, обясни Йорданов.
"Проблемът обаче е, че самият договор между България и РСМ е споразумение. Ние сме определили основните понятия - казали сме, че имаме обща история и създаваме комисия, която да се разбере кои личности и защо ще честваме заедно, да се променят учебниците в РСМ. Аз не виждам тези неща да се случват. Няма логика", допълни Йорданов.
Договорите трябва да се изпълняват, а не да се избягва към други споразумения, категоричен е Йорданов. Френският президент не може да е гарант за нищо, допълни той, като даде пример с Минските споразумения и започването на войната. Той е просто един политик като всички останали. В ЕС страните са равни, Франция не е по-голяма, категоричен е Йорданов.
Да, говори се, но никой не е видял текст на такова споразумение, допълни той.