Повече от половината българи смятат, че партиите трябва да подкрепят усилията на кандидат-премиера на ГЕРБ Мария Габриел да състави правителство. Това става ясно от експресно проучване на Алфа Рисърч, направено за БНТ.
На въпроса: "Според Вас, трябва ли парламентарните партии да подкрепят усилията за съставяне на редовен кабинет с премиер Мария Габриел?", 56% за отговорили с "да", 34% с "не", а 10% са без мнение.
Утре номинираната от ГЕРБ-СДС за министър-председател Мария Габриел ще се срещне с представители на всички парламентарно представени партии без "Възраждане".
По време на разговорите ще бъдат обсъдени темите, засягащи дневния ред на обществото и възможността за подкрепа на правителство, което да изведе България от политическата криза.
Мария Габриел е европейски комисар по иновации, научните изследвания, култура, образование и младеж. Тя отговаря за програмите "Хоризонт Европа", "Еразъм +" и "Творческа Европа" като нейни приоритети са изграждането на европейска иновационна екосистема, създаването на европейско образователно пространство и насърчаване взаимодействията между секторите на образованието и иновациите. По нейна инициатива през 2022 г. е представена новата европейска иновационна програма, чиято цел е да превърне Европа в глобален лидер в новата вълна от дълбоко технологични иновации.
Стратегическата визия на Мария Габриел поставя европейските граждани и таланти, регионите, местните власти и академичните среди в центъра на европейската иновационна екосистема. Ключова инициатива на Мария Габриел е и създаването на европейски университетски алианси, допринасящи за трансформацията на сектора на висшето образование в Европа и насърчаващи свободното движение на знания и таланти.
Между 2017 и 2019 г. Мария Габриел е европейски комисар по въпросите на цифровата икономика и общество. Нейната основна цел е изграждане и реализиране на стратегията за единния цифров пазар. Тя насочва усилията си към създаването на амбициозна програма "Цифрова Европа" в рамките на многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2021-2027 г., с бюджет 9,2 милиарда евро, която да инвестира в цифрови умения, суперкомпютри, изкуствен интелект, киберсигурност, цифрови иновационни хъбове, но също и в творческата и аудиовизуална индустрия.
Сред нейните приоритети е също задълбочаване на партньорството в областта на цифровите технологии с други региони, по-специално със Западните Балкани и Средиземноморския регион. Съпредседател е на Работната група за цифрова икономика ЕС-Африка.
Мария Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Хаджидимово. През 1997 г. завършва Езикова гимназия "Д-р Петър Берон", Кюстендил, а през 2001 г. придобива бакалавърска степен по "Българска и френска филология" в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски".
Продължава образованието си в Института по политически науки в Бордо, Франция, където изучава международни отношения, история на европейските институции, политическа социология, сравнителна политика.
Завършва магистратура по "Сравнителна политика и международни отношения" в Докторската академия по политически науки, Бордо през 2003 г. От 2004 до 2008 г. е помощник научен изследовател в Института по политически науки в Бордо, Франция.
От 2009 г. до юли 2017 г., Мария Габриел е член на Европейския парламент. Като заместник-председател на групата на ЕНП, тя работи по въпроси, свързани с разширяването на ЕС, Средиземноморския регион, Близкия Изток и Африка, и се съсредоточава върху приоритети като сигурността, миграцията, положението на жените.
Мария Габриел има значителни постижения в областта на визовата политика на ЕС - тя е докладчик на Европейския парламент по 1/3 от всички споразумения на ЕС за либерализиране на визовия режим. Печели два пъти престижната награда "Евродепутат на годината": през 2016 г. в категория "Развитие" и през 2013 г. в категория "Равенство между половете" .
На 1 юни 2022 г. Мария Габриел е избрана за първи заместник-председател на Европейската народна партия (ЕНП) с най-висок резултат сред кандидатите. През юни 2012 г. е преизбрана за четвърти път за заместник-председател на ЕНП Жени.
Като комисар, Мария Габриел е удостоена с редица награди: наградата "Жени с влияние 2018" в категория "Талант в политиката", наградата "Technovisionaire" за отлични постижения в научните изследвания, технологиите, иновациите и бизнеса, с най-престижната италианска награда "Златна ябълка" на фондация "Мариса Белисарио" за върхови постижения на жените, с отличието като една от 50-те най-влиятелни жени в киберсигурността в Европа за 2019 г. в класацията на водещото европейско списание за киберсигурност SCmagazineUK, с наградата на Международния съвет на предприемачите и бизнесмените ENTREPS за нейната работа срещу дезинформацията онлайн, с медал "Бомарше" за принос в защитата на интересите на творците в Европа.
През ноември 2020 г. получава годишната награда на Виенския икономически форум "Партньор на 2020 година" за принос към икономическото развитие.
През септември 2021 г. на Мария Габриел е връчена наградата "Глобално влияние в подкрепа на стартъпите" от престижния форум Startup Ole в Саламанка.
През 2022 г. водещият новинарски сайт EU-Startups.com, специализиран в сферата на иновациите и стартъпите в Европа, я нарежда сред "100-те най-влиятелни жени в Европа в областта на стартиращите предприятия и рисковия капитал".
През април 2022 г. Мария Габриел получава престижната награда "Donna é Innovazione" (Жена лидер в сферата на иновациите).
Наградата се връчва от италианската асоциация Osservatorio TuttiMedia и Mediasetза изключителния принос на жени лидери, които имат значим принос в различни сектори на обществото, мотивирайки повече жени да следват техния пример.
Мария Габриел е носител и на няколко ордена за заслуги: през 2018 г. е удостоена с най-високия Орден на Перу за работата й за либерализиране на визовия режим между ЕС и Перу и с Кралски орден на Испания за заслуги за приноса й към външните отношения на страната.
През 2016 г. е наградена с Орден на Колумбия за заслуги за принос в международните отношения на страната и дипломацията.