Анализ на ИПБ: Пътищата ни са лоши, а за ремонт и поддръжка се харчат милиарди

За три години са похарчени 2,5 млрд. лв. за текущ ремонт и поддръжка, което е увеличение с близо десет пъти, без да е налице подобряване на пътната инфраструктура

Пътни ремонти, пътят е в ремонт, ремонт на пътя
Пътни ремонти, пътят е в ремонт, ремонт на пътя Източник: Zonanews

40% от всички катастрофи са причинени от неправилно възприятие на пътните условия от страна на шофьорите. Основна причина за това е липса или неправилна организация на движението, неравности по пътното платно, недостатъчно сцепление между гумите и асфалта и др.

 

Ремонт на път
Ремонт на път Източник: Zonanews

Това показва проучване на Института за пътна безопасност (ИПБ). След думите на шефа на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), че пътищата не са били поддържани, защото нямало сключени договори за тази дейност, от ИПБ правят преглед и на официални данни за разходването на средства.

 

Колко пари са похарчени?
В периода 2022-2023 г. АПИ е похарчила рекордните 1,7 млрд. лв. за текущ ремонт и поддръжка. За сравнение в периода 2019-2020 г. агенцията е похарчила около 184 млн. лв. за същата дейност. За миналата година са изразходвани 750 млн. лв. от заложени 1,7 млрд. лв.

 

Годишен бюджет на АПИ за ремонт и поддръжка
Годишен бюджет на АПИ за ремонт и поддръжка Източник: ИПБ

За три години са похарчени 2,5 млрд. лв. за текущ ремонт и поддръжка, което е увеличение с близо десет пъти, без да е налице подобряване на пътната инфраструктура.

 

От ИПБ обясняват, че председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев е в ръководството на агенцията от ноември 2023 г. "Възниква въпросът как поверената му институция е похарчила близо 1 млрд. лв., без да е имала договори?", питат от института. И добавят, че АПИ работи в мъгла, като не публикува месечните си финансови отчети.

 

Изводите, които правят в проучването си от ИПБ са, че администрацията на АПИ е некомпетентна да управлява ресурсите за поддръжка и ремонт на пътищата, в АПИ е налице корупция и некомпетентност.

 

"Не е възможно нито един държавен служител да бъде замесен в корупция за милиарди левове, без да бъде покровителстван от политиците", смятат от ИПБ. Тяхна проверка показва, че през целия период 2019-2025 г. са сменени 7 управителни съвета на АПИ и почти нито един директор на дирекция. "Следователно политиците смятат, че служителите на АПИ са компетентни", констатират от института.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени