"Учудващо бързо се нареди пъзелът. Причините – натискът от хората, защото следващ вот ще приключи всички във властта и ще докара други формации. И второ – "Продължаваме промяната" (ПП) правят нещо, което започна при Манолова като кандидат за кмет – да съединят ляво и дясно, което става много трудно", обясни в студиото на bTV социологът Андрей Райчев.
"Този самолет е добре сглобен и може с месеци да лети. Един скандал би могъл обаче веднага да го събори. Но отлепи ли този самолет от пистата – ние излизаме от революцията, в която бяхме потопени година и половина и ще се върнем към нормалността. Още повече, че ПП не си поставят голяма цел, а да направят България обикновена европейска страна. Тази цел не е много голяма, но важна задача за нашето общество, която те имат шанс да реализират. Не са застраховани обаче и от провал", посочи социологът.
Според Райчев тайната на успеха е малко несправедлива, защото както е в една революция, не тези, които протестираха, взеха властта - "Едни се бунтуваха, но други взеха властта. ПП не се роди от протестите, те са късен етап, но взимат цялото. Това може да остави обида у революционерите, което е негатив. Но имат и плюс – те са по-пластични именно защото не са от котилото на революцията. Петков и Василев са тандем. Това се случва – те си подават топката, те са си равни. Петков е по-подходящ за премиер по харизматични причини, докато Василев е по-задълбочен. Но въпросът как ще се справят с тези крила в полет – ляво и дясно, и Слави Трифонов, който не е много лесен характер", коментира Андрей Райчев.