България и Гърция - най-надеждните опори на Запада в Източното Средиземноморие и Черно море

Със строителството на стратегически проекти (газопровод за втечнен природен газ IGB, магистрали, връзки от гръцките пристанища до българския бряг) те представляват енергийна и транспортна ос в един бързо променящ се регион

Българско и гръцко знаме
Българско и гръцко знаме Източник: Depositphotos

Номинацията на България за почетна страна на тазгодишния Международен панаир в Солун - най-големият търговски панаир в страната, който се провежда ежегодно в северния пристанищен град - може да е изненада на пръв поглед. Това е чест, която обикновено е запазена за държави с мощна икономика и значителен инвестиционен интерес към страната домакин, като предишните носители на отличието са: САЩ, Русия, Китай и Обединените арабски емирства. Някои може би са очаквали, че тази година титлата ще бъде присъдена на държава като Франция, Германия или Индия, вместо това Солун е окичен с български знамена. Случайно? Вероятно не, защото България е най-близкият съсед и приятел на Гърция в геополитическата игра, която се разгръща в региона, съобщи "Катимерини".

 

Между системна газова връзка България-Гърция (IGB)
Между системна газова връзка България-Гърция (IGB) Източник: Министерство на енергетиката

В интервю тази седмица за държавната Атинско-македонска информационна агенция (АМИА), докато присъстваше на откриването на павилиона на страната си на международния панаир, българският президент отбеляза, че "България и Гърция образуват стратегическа ос на стабилност, която осигурява сигурност и перспективи за устойчиво развитие и растеж за целия регион".

Той не беше дипломатичен с този комплимент към добрия съсед, който почете страната му на най-важното търговско изложение, а описваше реалността, която се формира: Гърция и България наистина се превръщат в най-надеждните опори на Запада в Източното Средиземноморие и Черно море.

Гърция
Гърция Източник: Zonanews

Със строителството на стратегически проекти (газопровод за втечнен природен газ IGB, магистрали, връзки от гръцките пристанища до българския бряг) те представляват енергийна и транспортна ос в един бързо променящ се регион, който се стреми да допринесе за усилията на Европа да се откаже от руския газ и за усилията на международната корабоплавателна индустрия да не бъде зависима от геостратегическата експлоатация на пролива Босфор от страна на Турция.

Руският експанзионизъм, изразен в руското нахлуване в Украйна, и нарастващото желание за контрол над Черно море от страна на руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган, тласкат България, членка на НАТО и ЕС, по-близо до Егейско море и я обвързват по-силно с южния ѝ съсед и съюзник Гърция.

При сегашното развитие на обстоятелствата Атина и София се нуждаят една от друга. Президентът Радев призна, че страната му е много заинтересована - наред с другото - от плановете за развитие и управление на северните гръцки пристанища Кавала и Александруполис, и особено по отношение на блокираните търговски пътища в Черно море в резултат на войната в Украйна.

Той също така отбеляза, че Гърция не може да разгърне напълно потенциала си в областта на енергетиката, транспорта и други области без България, поради което двете страни трябва да останат единни. Следователно, освен двустранните икономически връзки, почитането на съседната страна в Международния панаир в Солун има още по-големи последици.

 

Източник: БГНЕС

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени