Борислав Цеков: ИТН прегазва като стадо орангутани правилата на демократичния ред

Д-р Цеков обясни и възможните варианти на действие в настоящата политическа ситуация от страна на парламента и на президента

Борислав Цеков
Борислав Цеков Източник: Новото време

При създалата се ситуация с оттеглянето на Пламен Николов като кандидат за министър-председател, няма нищо сложно. На пленарно заседание председателят съобщава постъпилия отказ. Но част от партиите ще настояват да се гласува, за да изразят отношение към кандидата на ИТН. Това коментира пред Радио София Борислав Цеков, експерт по конституционно право, бивш народен представител. Решението на Николов е продължение на линията на поведение на политическата формация, която го предлага за този пост.

 

"Без да звучи обидно, ИТН прегазва като стадо орангутани правилата на демократичния ред, установените парламентарни традиции, нарушава определени договорки, каквито са правени с част от протестните партии". По думите на Цеков поведението на членовете на ИТН издава ниска политическа култура и демонстративно незачитане на парламентаризма.

 

След като партията е издигната от една десета от българските избиратели, това означава, че българските граждани не й дават доверие за самостоятелно управление на страната, въпреки че си първа по численост на вота. Партията на Слави Трифонов направи опит за диктат, това няма нищо общо с политиката и демокрацията.

 

Д-р Цеков обясни и възможните варианти на действие в настоящата политическа ситуация от страна на парламента и на президента:
"С това, което ще се случи утре, приключва тази първа фаза от конституционната процедура по чл. 99 от Конституцията и се преминава отново на терена на президентската институция. Държавният глава трябва да проведе разговори с втората по численост парламентарна група и да възложи проучвателен мандат на посочения от тази втора парламентарна група кандидат за министър-председател. Вече чухме публично изявление, че те имат кандидат за министър-председател. Така че би трябвало без особено протакане от страна на президента да се връчи този проучвателен мандат, с което ще започне да тече седемдневен срок за съставяне на проектокабинет, структура и представянето им пред президента, който би трябвало да ги внесе в НС. Или, което е по-вероятното, отказ от съставяне на правителство". 

Още от "Мнения и анализи"

Радомир Чолаков: ПП-ДБ измислиха тази схема с шорт-листа, за да се отнеме правото на президента да назначава кабинет

Ние от ГЕРБ-СДС имахме едно единствено предложение и то беше: въвеждане на принципа за непрекъсваемост на законодателната власт, тоест, Народното събрание да не се разпуска, пише той

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени