Д-р Илия Илиев: От месеци Кирил Петков и Асен Василев продават шарени картинки на политически теми

Зоната на заблудите между желано и действително

Кирил Петков и Асен Василев
Кирил Петков и Асен Василев Източник: Блиц

Д-р Илия Илиев Поднесоха „младите момчета“ Кирил и Асен чрез Ефектите на ореола, на Хоторн и доктор Фокс

След Ивановден българите ще огледат с присвити очи новите управници и стария президент От Харвард идат, със знания натъпкани, всестранно обучени да управляват сложни системи в тежки условия. Инак биха ли твърдо стояли зад тях 9% от имащите право на глас, Румен Радев, служебното правителство и непеошкогрантаджийската общност!

 

Ще станем "страната, която успя да изкорени в бързи мащаби проблема с корупцията"! Водени от двете млади надежди и с След мегаконструктивни разговори, според Кирил Петков. От месеци двамата с Асен Василев продават шарени картинки на политически теми. Целейки психологическия Ефект на доктор Фокс. През 1970-а в медицинския институт на Калифорнийския университет трима учени провеждат експеримент пред слушатели психолози, психиатри и други медици.

 

Време е на бурен възход на групови тренинги, поява на разни бизнес-коучове и треньори по саморазвие. Подготвят за лектор "голям специалист" по теория на игрите. Представят като "доктор Майрон Фокс" професионален актьор. Чужд на медицината, напълно невеж по изнасяния доклад с нарочно вмъкнати противоречия и неологизми. Но с привлекателна външност, майстор да се изразява впечатляващо, да въздейства върху емоциите на слушателите. Накрая получил от омаяната аудитория одобрение и симпатии. По-важен от смисъла се оказал яркият му изказ. 

 

Налагат двамата юнаци в политиката като носители, но и извършители на някакви съществени промени през краткото им министерстване. Такива дела в икономиката са теоретически невъзможни за 2-3 месеца, но известен резултат на изборите постигнаха. С измислицата "Продължаваме промяната" и Ефекта на доктор Фокс. Поднасят усмихнатия Петков и чрез Ефекта на ореола. При него общото впечатление за нещо или някого изкривява вярното им възприемане. На външно привлекателните хора, например, приписват социално желани черти.

 

Този ефект е ползван в кампанията на Джон Кенеди през 1961 г., тогава президентските дебати вече се излъчват по телевизията. Поднесен е като, "енергичен, усмихнат, млад, умен и красив харвардец... слънчев лъч в американската политика". Употребяват и Ефекта на Хоторн, при който интересът към новото и експеримента води хората до изкривяване на действителното. Ползван е в САЩ от през 30-те г. за Франклин Рузвелт, у нас редовно от 1990-а.

 

Поредните партии на промените се пръкнаха преди година покрай юмрука на Радев. Най-новата е ПП ПП с "младите момчета" Кирил и Асен начело. Преди 20 г. Михайлова и Станишев станаха партийни лидери, усилено ги помпаха през медиите като Надя и Сергей. С такива умнокрасиви и на 14. 11. напълниха парламента. Манипулативни номера, но в комбинации дават резултат. Сред тях е Плацебо Ефектът. За него през 1572 г. пише Монтен: "Има хора, на които само оказаното от лекар внимание, вече помага".

 

През 16 в. на погребения за малко храна или пари оплаквачи са пеели: "Placebo Domino" ( placebo = да угодя). Често се използва в маркетинга и особено в политиката. Угаждащи на електората хапчета-обещания политиците раздават на поразия. Размерът има значение – по-голямото обещание е с по-голям ефект. Дозата също - две са по-угодни от едно. Брандирането и "опаковката" също. Две обещания наведнъж са по-действени от дадени на два пъти.

 

Красивата капсула е за предпочитане пред простото хапче, а супозиторията - пред инжекцията. Цветът е важен - синичкото действа успокояващо, а жълтото повдига настроението. Трупайки камара от неизпълними ангажименти, угаждачите илюзорно пробутват на хората желаното Светло бъдеще за близко и достъпно. Тези дни "четворката на промяната" надмина всички предишни угаждачи. Те освен Зоната на заблудите между желано и действително вкарват и коалиционното правителство в зоната на заблудите между желаното и действителното.

 

Формирането на убеждения и взимането на решения с оглед приятното и угодното на хората, а не въз основа на обективната действителност, води до никъде. Така действителното неизбежно започва да управлява несъобразяващите се с него управляващи. Удоволствието може да полегне върху илюзии и празни обещания, но сполуката и добруването се градят върху реалности. Тъй като те обикновено са сложни за политиците и управляваните, стремежът да бъдат пределно опростени е станал неудържим сред договорилите 135-те политики.

 

"Живеейки в реалния свят, стремете се към невероятното"! - напътствал доктор Ернесто Че Гевара революционерите комунисти, чието знаме днес развяват Сорос и ляворадикалните неолиберали. Туземните синковци на чичо Сам ще правят каквото им укажат от Амбасадата и през соросовите НПО. Проблем ще им бъде неяснотата на указанията. Във Вашингтон се шири сред обществото суматоха, неудържимо растат враждебността, престъпността, недоверието в институциите.

 

Все по-болезнен е конфликтът между страстното желание за поддържане на световната хегемония и очевидната невъзможност да се отстоява. Ясно е само, че синковците в зависимите страни трябва да враждуват с обявените за врагове на САЩ Русия и Китай. Служебният министър на отбраната Панайотов вече обяви мерака на България да е домакин на Военноморското командване на НАТО за Черно море. По-активна антируска линия ще наложат, да станем „по-гъвкави“ за СРМ и Истанбулската. После посолство на Тайван да отворим и американски войски с ядрено оръжие да поканим.

 

Болезнено несъответствие с договорената в мола цел външната ни политика да задълбочава отношенията с Русия, Китай и цял свят. А как иначе да оцелее кабинет на харвардските въздухари и другите от четворката? Конфликтът между истината и мегаистините е непоносима перспектива за Радев и протежетата му, често ще ги хвърля върху камънака на реалностите. Не могат да удържат властта без насилие и диктатура, но не могат и да я наложат само с президента. Освен с овладяването на съдебната власт и с подмяната на прокурори с адвокати, нямат кадрови ресурс за други важни институции.

 

Нямат и време, липсват и средства за грандиозните им планове за реформи. Само с индуцираната от Радев злобна отмъстителност към дълбоко вкоренилите се навсякъде ГЕРБ и ДПС не става. Взимането на външни кредити не е спасение при захлупващите икономическата активност няколко кризи едновременно. А чичо Сам не се връща, оттегля се поетапно!

 

Президентът вече опитва да снеме от себе си отговорностите за ПП ПП, няма да поеме такива и за новото правителство. На Йордановден "мръсните дни" свършват, таласъмите и караконджулите се спотаяват, маскираните новогодишни дружини се разотиват.

 

Скоро след Ивановден повечето българи ще изтрезнеят и ще огледат с много присвити очи новите управници и стария президент.

Източник: "Труд"

Още от "Мнения и анализи"

Последни новини

Най-четени