Димитър Стоянов: "Продължаваме Промяната" с утроен антураж от съветници в МС

В периода 2017-2021 г. в политическия кабинет на Бойко Борисов работеха между 3 и 4 съветници, сега са 17

Димитър Стоянов
Димитър Стоянов

Димитър Стоянов, юрист
Фейсбук

"Продължаваме промяната" със завиден антураж.
Съгласно приетите изменения в Устройствения правилник на Министерския съвет и неговата администрация, обнародвани в "Държавен вестник", за политическия кабинет на министър-председателя Кирил Петков е предвидена численост от 17 души.
Още 12 души за ПК на заместник министър-председателя по ефективно управление Калина Константинова.
И още шест думи за останалите вицепремиери, част от които разполагат и с кабинет по министерствата си.
Също така няма промяна в числеността на общата и на специализираната администрация на Министерския съвет, към която премиерът, вицепремиерите и техните кабинети могат да се обърнат за всяка необходима информация и съдействие по икономически, правни, социални и други въпроси - 184 души обща администрация и 189 души специализирана администрация.
 
Устройственият правилник на МС
Устройственият правилник на МС Източник: Facebook
В периода 2017-2021 г. в политическия кабинет на Бойко Борисов работеха между 3 и 4 съветници, един парламентарен секретар и началник на кабинета.
Между 2 и 4 души работихме в съветническо и експертно качество към кабинета на вицепремиера Екатерина Захариева. И един началник на кабинета.
При вицепремиера Каракачанов в МС имаше само един съветник и един началник кабинет.
В различните години, първо при Валери Симеонов, а после при Марияна Николова, последователно като заместник министър-председатели по икономическа и демографската политика, работеха между 5 и 6 човека.
Не ясни две неща - как разширената численост на политическите кабинети в Министерския съвет и липсата на каквато и да е била промяна в числеността на общата и специализираната администрация на МС се вписва в заявката на кабинета "Петков" за намаляване на работещите в държавната администрация?
Редно е да се отбележи и друго - утвърдената от Народното събрание и разписната в УПМСА структура на Министерския съвет гарантира поне между половин и една година административни размествания, търсене на сгради и помещения, писане на устройствени правилници, вътрешни и кадрови промени, уреждане на спорове, процедури и т.н., докато предвидената от кабинета "Петков" структура може изобщо да започне да работи ефективно по ежедневните въпроси, камо ли да предприема някакви по-значими реформи.

Още от "Мнения и анализи"

Васил Тончев: Минимум 300 хил. гласоподаватели ще се отлеят от големите партии и ще отидат към по-малките

ДПС и "Възраждане" ще задържат нивото, което са имали, защото в момента са в по-добра кондиция. При ПП-ДБ ще има спад, но няма да се сринат, смята експертът

Прочетете повече прочетете повече

Социологът Димитър Ганев призова Кирил Петков: Кажи кои анализатори са ти искали по 20 000 лв. месечно!

По-рано в предаване по Телевизия Евроком бившият премиер съобщи, че са му били искани 20 хил. месечно за позитивен PR от "известни, независими политолози"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени