Отстраняването на Паметника на Съветската армия даже закъсня. То трябва да е достатъчно категорично и да носи със себе си политическа оценка. Това мнение изказа пред БНР политологът Христо Панчугов.
"Няма режим, който да може да оправдае нарушаването на индивидуалните свободи. Няма политически режим, без значение какви са неговите постижения, който да може да си позволи подобен тотален контрол върху всяка сфера на обществения живот, какъвто си е позволил комунистическият. Колкото повече отлагаме тази политическа оценка, колкото повече спорим за символите, за тяхното място и присъствие в публичното пространство на България, толкова по-трудно ще ни става да затворим тази тема. Ако се отлага допълнително демонтирането на паметника, само ще допринесем за използването му за политическа употреба, а не за смислен разговор за това как изглежда тоталитарният режим и какво мислим за него", коментира той.
Според политолога виждаме липсата на план, което води след себе си хаос. "ПП, новият кмет на София и Общинският съвет така и не успяха да създадат смислен план за това, което се прави", смята той. И подчерта, че са намерени конструктивни оправдания за демонтажа.
По думите му е важно тази тема да бъде затворена веднъж завинаги и тя да носи политическа оценка - категорична и едностранна. "Тази носталгия по комунизма, някаква криворазбрана форма на русофилство, някаква двойнственост по отношение на руската роля в българския политически живот продължава да подхранва политически формации, които паразитират върху част от българските граждани, които по някаква причина се чувстват изолирани от политическия процес. На това трябва да се сложи край", категоричен е Христо Панчугов.