Евродепутатът Александър Йорданов в ЕП: Руската агентура е инфилтрирана в българските институции, в медиите, в граждански организации, в армията и службите за сигурност, в банките и компаниите в енергетиката, в университетите

Липсата на ефективна декомунизация в образователната система и обществената среда в Източна Европа прави много по-лесно влиянието на Русия в тези страни, добави колегата му Андрей Ковачев

Александър Йорданов
Александър Йорданов Източник: Личен архив на Александър Йорданов

 "Russiagate" е реалност. В България констатираме дезинформация, опити за фалшифицирани на историята, за регистрация и финансиране преди избори на прокремълски партии и за конфронтация в обществото." Това заяви пред Европейския парламент в Страсбург евродепутатът Александър Йорданов от ЕНП/ГЕРБ-СДС.

 

Той говори на дебат, посветен на "Russiagate" – твърденията за намеса на Кремъл в демократичните процеси в ЕС. Дебатът бе свикан след разкритието на изданието "Insider", че латвийската евродепутатка Татяна Жданока поне от 20 години насам работи за руската Федерална служба за сигурност (ФСБ). Сред авторите на публикацията е и българският журналист Христо Грозев.

 

"Руската агентура е инфилтрирана в институциите, медиите, гражданските организации, армията и службите за сигурност, банките и компаниите в енергетиката, в университетите. Руските агенти наричат войната срещу Украйна конфликт. Те говорят за мир чрез териториални отстъпки от страна на Украйна. Според тях подкрепата за Украйна е въвличане във война. Те саботират предоставянето на военна помощ. Те твърдят още, че нашият съюз се разпада, че с членството в него държавите губят своя национален суверенитет, и винаги допълват, че европейските ценности са чужди на традиционните национални ценности", продължи Йорданов.


След което изтъкна, че е чувал такива политически тези и в пленарната зала. Затова според него отдавна е време за общоевропейска стратегия и акция за пресичане на руските агентурни действия в Европа. В заключение Йорданов призова за благодарност към Христо Грозев заради публикацията му за дейността на Татяна Жданока.

 

Думата взе и Андрей Ковачев, също евродепутат от ЕНП/ГЕРБ-СДС. "Кристално ясна е целта на руската политическа върхушка да разедини и отслаби ЕС, да го направи неефективен, пробит от конфликти и разногласия", започна той.

И даде примерни теми, по които Москва работи и търси разединение чрез разпространяване на дезинформация. Той назова икономиката, миграцията, енергетиката, социалните и семейните теми, историята, регионалните конфликти като в Каталуния, в Северна Македония и България, в Сърбия и Косово, "Брекзит" и много други.

 

Липсата на ефективна декомунизация в образователната система и обществената среда в Източна Европа прави много по-лесно влиянието на Русия в тези страни, смята Ковачев. Според него демокрацията има нужда от ефективна имунна система, за да се предпази от тези зловредни влияния. Българският евродепутат е убеден, че можем да се предпазим само с общи усилия на националните правителства.

Още от "Мнения и анализи"

Хей, глупако, здравей! Таваните на българските медии са осеяни със стотици осветителни тела, но отказват да използват пр

Как ще гласуваш за комедиантите от "Възраждане", "Меч" и "Величие" бе! Как за БСП бе, тъпак! Тази столетница води стогодишна война срещу българските интереси и се гордее с това

Прочетете повече прочетете повече

ISW: Със стари доводи Русия пречи на примирието в Украйна

Вашингтон правилно отхвърли предложението на Путин ООН, САЩ и европейските страни да установят временна администрация в Украйна, като заяви, че украинската конституция и украинският народ определят управлението в Украйна

Прочетете повече прочетете повече

Американски и британски издания коментират вчерашния телефонен разговор между Тръмп и Зеленски

Украинският лидер се опасява, че в нетърпението си да сключи сделка с Путин Тръмп може да принуди Украйна да направи нежелани отстъпки, посочва "Ню Йорк Таймс"

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени