Фоторепортерът Цветан Томчев с писмо до СЕМ и БНР: Уволнете Волгин, той не е журналист, а пропагандист

Повод за гневната реакция на Томчев е скандален пост във Фейсбук на Волгин, оправдаващ Народния съд, виновен за смъртта на хиляди българи след 1944 година

Петър Волгин
Петър Волгин Източник: Zonanews

Известният фоторепортер Цветан Томчев е изпратил писмо с подписка на съмишленици до председателя на СЕМ и генералния директор на БНР, в която настоява за уволнението на Петър Волгин.

 

Цветан Томчев
Цветан Томчев Източник: Facebook

Повод за гневната реакция на Томчев е скандален пост във Фейсбук на Волгин, оправдаващ Народния съд, виновен за смъртта на хиляди българи след 1944 година.

 

Още по-циничното в случая е, че Волгин го е публикуван тенденциозно точно на 1 февруари, когато България отдава почит към жертвите на престъпния комунистически режим. 

 

Томчев допълва в писмото си, че в случая не нарушава колегиалната етика, защото Петър Волгин не му е колега журналист, а пропагандист.

 

Ето пълният текст на писмото на Цветан Томчев:

До Председателя на СЕМ

До Генералния директор на БНР

Уважаема г-жо Момчилова, уважаеми г-н Митев,

Казвам се Цветан Томчев, фотожурналист и преподавател по фотожурналистика.

 Пиша това писмо, в което прилагам снимки от постове във Фейсбук по повод на написано от радиоводещия в програма "Хоризонт" на БНР, г-н Петър Петров Георгиев – Петър Волгин.

 Вчера, в Деня на почит към жертвите на комунизма държавният служител, известен с псевдонима Петър Волгин, написа в профила си във Фейсбук, че: "Достатъчно е да погледнеш само десетина минути някой нахален и неумен богаташ като Хампарцумян, за да разбереш защо е трябвало да има Народен съд". В момента когато пиша, този пост вече е споделен 115 пъти и е харесан от 643 човека, последователи на Волгин.

По повод на написаното от Волгин направих публикация, която призовава БНР и СЕМ да уволнят Волгин за уронване престижа на държавна институция и за насаждане на език на омразата в стилистиката на фашистките призиви по  времето на националсоциализма и ранния комунизъм в България. До сега под моя призив има 230 човека, които с "харесването" на призива изразяват желание да бъдат включени в тази подписка. Има и над 70 споделяния на този текст.

 Аз съм фотожурналист от 1984 г., работил съм в няколко вестника, познавам и ме познават всички български журналисти. Толкова арогантно и цинично поведение на журналист не помня в моята дълга професионална кариера. Този човек срами БНР и който и да го подкрепя политически, която и да било амбасада да се застъпва за него, това поведение на водещия от БНР е недопустимо да продължава! Нека г-н Волгин да иде на работа в някоя частна медия, където може да си приказва и да пише каквото си пожелае, защото там ще му плащат собствениците на медията, а не данъкоплатците!

Уважаема г-жо Момчилова, уважаеми г-н Митев,

Моля да обърнете внимание на факта, че има Закон за обявяване на комунистическия режим за престъпен, а  чл. 2, ал.1, т.3 от този закон обявява Народния съд за престъпление. Изхождайки от това, публикацията на Волгин е публикация в медия, макар и социална, от лице, което упражнява журналистическа професия и нарушава поне три текста от Етичния кодекс на българските медии. 2.5.1. - да не се публикуват материали, подбуждащи насилие; 2.6.4 - да не се възхваляват престъпления; 2.7.1 - да се придържа към благоприличие. Освен това Волгин нарушава Кодекса на труда  по текстовете за поведението на работника или служителя (чл. 189, ал. 1 от КТ). Там в чл. 188. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) има включено дисциплинарно наказание "уволнение". Още  (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)

Прилагам файлове с копирания пост на г-н Волгин и копия с имената на част от хората, които са се "подписали" – одобрили са подписката за уволнение на Волгин.

Като журналист, не считам, че съм нарушил "колегиалната етика" като атакувам лично човек от гилдията. Това е така, защото Петър Волгин не може да ми бъде колега, той не е журналист, а е пропагандист!

С уважение, Цветан Томчев , 02.02.2023г.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени