И според "Тренд" ГЕРБ-СДС печелят изборите в неделя

БСП твърдо на пето място

Електорални нагласи според "Тренд"
Електорални нагласи според "Тренд" Източник: Тренд

Неясен победител и оспорвано трето място. Пет формации със сигурно представителство в следващото Народно събрание, а две близо до 4%-вата бариера. Изследването е направено от агенция "Тренд" по поръчка на NOVA Broadcasting Group, посветено на електоралните нагласи на българите.

 

Изследването е реализирано в периода между 22 и 29 март 2023 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1004 души на възраст 18+. Три остават основните въпроси, които не могат да намерят категоричен отговор – победителят от изборите, третото място, както и броят формации, които ще получат парламентарно представителство. 

 

Практическият паритет между коалициите ГЕРБ-СДС (26.4% от гласуващите) и "Продължаваме промяната-Демократична България" (26.1% от гласуващите) се запазва. Регистрираме по-силна мобилизация на ГЕРБ-СДС в хода на кампанията.

На минимална дистанция от половин процент сред гласуващите остават ДПС (13.7%) и "Възраждане" (13.3%).

 

Припомняме, че проучванията, които провеждаме се осъществяват само на територията на България и очакваният по-голям резерв на формации като ПП-ДБ и ДПС сред избирателите в чужбина би могъл да наклони везните в тяхна полза. 

БСП е със сигурна пета позиция, разполагайки със 7.3% от гласуващите.

 

Сред по-малките формации, най-голям шанс за представителство в 49-тото Народно събрание има коалицията "Левицата" (3.6% от гласуващите), следвана от "Български възход" (3.5% сред гласуващите). "Има такъв народ" остава с 3% сред гласуващите.

 

5.2% посочват опцията "не подкрепям никого". Резултатът от тази опция е преразпределен между всички формации, тъй като той не участва в крайния изборен резултат при парламентарни избори.

48% от всички интервюирани декларират, че ще упражнят правото си на глас, което се равнява на малко над 2.6 милиона избиратели.

 

Изследването е направено от агенция "Тренд" по поръчка на NOVA Broadcasting Group, посветено на електоралните нагласи на българите. Изследването е реализирано в периода между 22 и 29 март 2023 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1004 души на възраст 18+.

Още от "Мнения и анализи"

Готов ли е Путин да прекрати т.н. "СВО" след срещата в Аляска: ISW даде неочакван отговор

На съвместната пресконференция с Тръмп Путин не каза нищо, което да показва готовност за компромис или отказ от военни цели, коментират анализаторите от института

Прочетете повече прочетете повече

Алфа Рисърч: Вече повечето българи подкрепят въвеждането на еврото, доста фирми ще вдигат заплатите

Основните притеснения сред българските граждани продължават да са съсредоточени върху краткосрочните ефекти, непосредствено след (а вече – и преди) въвеждането на еврото

Прочетете повече прочетете повече

ISW: Русия изгражда бункери и хангари във военновъздушните си бази след успеха на операция "Паяжина"

Руски официални лица и военни блогъри обвиняват руското ръководство, че не е успяло да защити руската военна инфраструктура от ударите на украинските безпилотни самолети

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени