
Руските официални лица продължават да полагат усилия да подкопаят предложеното американско-украинско споразумение за добив на полезни изкопаеми, като насърчават потенциални американско-руски проекти за добив на редкоземни метали. Кремъл продължава да полага усилия за насаждане на разделение между САЩ и Европа. Това се посочва в последния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
На 30 март президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че има неуточнен "психологически краен срок", в който Русия трябва да се съгласи на общо прекратяване на огъня, на фона на продължаващите усилия на Русия да държи временното прекратяване на огъня в Черно море като заложник, за да забави усилията за общо прекратяване на огъня и да издейства допълнителни отстъпки от Запада.
На 30 март финландският президент Александър Стуб заяви, че по време на срещата си с Тръмп на 29 март е предложил 20 април като потенциален краен срок за "пълно прекратяване на огъня без никакви условия".
Малко вероятно е Русия да се съгласи на "пълно прекратяване на огъня без никакви условия" в рамките на три седмици, като се има предвид, че Русия поиска от Запада да предостави известно облекчение на санкциите като предварително условие за временно прекратяване на огъня в Черно море.
На 25 март Кремъл заявява, че няма да приложи договореното прекратяване на огъня в Черно море, докато САЩ не отменят санкциите срещу руската държавна земеделска банка Росселхозбанк и други неуточнени финансови организации, участващи в международната търговия с храни и торове
На28 март агенция Блумбърг съобщи, че Русия настоява Европейският съюз (ЕС) да свърже отново Росселхозбанк с международната банкова система SWIFT като предварително условие за прилагане на примирието в Черно море, като тест, за да се определи дали САЩ ще се ангажират с исканията на Русия и ще насърчат европейските партньори да подкрепят облекчаването на санкциите.