Владимир Путин поддържа максималистичните си предвоенни искания за изолация на Украйна и възнамерява да ги преследва във всички възможни преговори със западните лидери за прекратяване на войната в Украйна. Това се казва в анализ на вашингтонския Иинститут за изследване на войната (ISW).
Така по-рано FT, позовавайки се на свои източници, писа, че Путин ще се придържа към предвоенните си искания във всички преговори - да попречи на Украйна да се присъедини към НАТО и да принуди НАТО да се откаже от разполагането на войски в Източна Европа.
Отбелязва се, че това напомня на ултиматума, който Путин постави на САЩ през декември 2021 г. преди пълномащабното нахлуване в Украйна. Тогава Путин поиска следното:
- НАТО да се ангажира да не приема Украйна и други страни за нови членове;
- Съединените щати да се ангажират да спазват забраната за разширяване на НАТО;
- НАТО не трябва да разполага въоръжени сили в страни, които са станали членове на НАТО след май 1997 г.; забрана на всички военни дейности на НАТО в Украйна, Източна Европа, Кавказ и Централна Азия;
- забрана за разполагане на ракети със среден обсег в райони, които могат да достигнат територията на Русия.
В същото време, отбелязва ISW, Путин използва и засили този наратив, за да оправдае пълномащабно нахлуване в Украйна. В същото време анализаторите отбелязват, че в периода между Букурещката декларация от 2008 г., която обещава присъединяване на Украйна и Грузия към НАТО, и 2022 г. НАТО не е предприело никакви значителни действия за разширяване в Източна Европа или насърчаване на бъдещото членство на Украйна в НАТО.
"Исканията на Путин, представени през декември 2021 г., забележимо надхвърлят Украйна и са насочени към ограничаване на НАТО (...) Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков повтори на 10 януари, че Кремъл е готов да преговаря с Тръмп без никакви "предварителни условия", но ISW продължава да вярва, че никакви преговори няма да доведат до смислен или устойчив мир, докато Путин остане верен на предвоенните си искания за пълна капитулация на Украйна и отслабване на НАТО", се казва в доклада.