ISW: Русия изгражда бункери и хангари във военновъздушните си бази след успеха на операция "Паяжина"

Руски официални лица и военни блогъри обвиняват руското ръководство, че не е успяло да защити руската военна инфраструктура от ударите на украинските безпилотни самолети

Операция "Паяжина", унищожила 41 руски самолета
Операция "Паяжина", унищожила 41 руски самолета Източник: Колаж/Главред

 Спътниковите снимки показват, че Русия започва да изгражда защитни съоръжения в своите военновъздушни бази след успеха на операция "Паяжина", при която бяха унищожени някои от руските стратегически самолети. Това съобщават в ежедневния си доклад от вашингтонския Институт за изследване на войната (ISW).

 

Базираната в Украйна разузнавателна организация с отворен източник Frontelligence Insight съобщи, че сателитни снимки, събрани на 7 юли, показват, че руските сили са изградили около 10 укрепени бункера с почвени покрития, 12 бетонни структури от типа на бункери без почвени покрития и осем сгради от типа на хангар на перона на военновъздушната база Халино в Курска област.

 

Събраните на 27 юни от Planet Labs сателитни снимки на авиобаза Халино също показват укрепени хангари, което подкрепя оценката на Frontelligence. Сателитни снимки, събрани на 9 юли, показват, че руските сили са изградили две бетонни постройки от типа на бункер във военновъздушната база Саки в окупирания Крим, а сателитни снимки на Planet Labs, събрани на 7 юли, също показват бетонни укрития за самолети.

 

Frontelligence съобщава, че сателитните изображения, събрани на 9 юли, не показват строителни дейности във военновъздушната база Джанкой в окупирания Крим. Организацията съобщава, че последните сателитни снимки показват, че все още има останки от бомбардировачи във военновъздушната база Белая в Иркутска област и военновъздушната база Оленя в Мурманска област - две от военновъздушните бази, които украинските сили удариха по време на операция "Паяжина".

 

Руски официални лица и военни блогъри обвиняват руското ръководство, че не е успяло да защити руската военна инфраструктура от ударите на украинските безпилотни самолети по време на пълномащабното нахлуване на Русия.

 

Възможно е Русия да започне да изгражда защитни структури в своите военновъздушни бази след три години война в отговор на операция "Паяжина".

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Русия изгражда бункери и хангари във военновъздушните си бази след успеха на операция "Паяжина"

Руски официални лица и военни блогъри обвиняват руското ръководство, че не е успяло да защити руската военна инфраструктура от ударите на украинските безпилотни самолети

Прочетете повече прочетете повече

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени