Висши служители на руските сили за сигурност и военното командване подкрепят засилването на военните действия в Украйна, като категорично отхвърлят идеята за преговори. Това се посочва в последния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Според заключенията на експертите на ISW руските сили за сигурност настояват за засилване на военните действия, въпреки признанието, че въоръжените сили на Руската федерация не постигат значителни териториални резултати, съизмерими с мащабни загуби в жива сила и техника.
Руското командване продължава да търпи сериозни загуби на личен състав, които водят само до тактически успехи, без постигане на стратегически цели. Тези загуби обаче не подтикват ръководството на Руската федерация да търси пътища за мирно уреждане.
"През декември 2024 г. среднодневното настъпление на руските войски се забави до около девет квадратни километра след три месеца териториални придобивки и значителни загуби на личен състав през септември, октомври и ноември. В същото време руското военно командване може да е по-малко склонно от Владимир Путин да понесе толкова големи загуби, ако темпът на настъпление продължи да се забавя", отбелязват американските анализатори.
Руски официални лица продължават да посочват, че Кремъл възнамерява да продължи милитаризацията на руското правителство и руското общество в дългосрочен план.
Източник от руската президентска администрация заяви предсайта "Медуза", че руските елити, предимно високопоставени служители в сферата на сигурността, са все по-разочаровани от това, че не разполагат с "достатъчно" жива сила и материални средства за водене на войната, и оценяват, че Путин трябва да проведе "мобилизация" и напълно да прехвърли руското общество и руската икономика на военна основа.
Двама източници, близки до президентската администрация, отбелязват, че в момента руското правителство няма ясна визия за следвоенна Русия и че краят на войната може да се окаже "критичен" за президентската администрация, ако тя не може да определи ясен разказ и политическа рамка за руското общество след войната.