Какви са нагласите на българите за предстоящите избори според "Галъп"

Коментар на Първан Симеонов

Първан Симеонов
Първан Симеонов Източник: NOVA
Ако парламентарните избори бяха в средата на октомври, моментната снимка на електоралните нагласи щеше да изглежда така: за ГЕРБ-СДС биха гласували 22,5% от гласуващите, за БСП – 15,1%, за "Продължаваме промяната“ – 13,4%, за "Има такъв народ“ – 12,2%, за "Демократична България“ – 11,2%, за ДПС – 10,8%. Това са и сигурните от днешна гледна точка формации в следващия парламент. Близо до бариерата е и "Изправи се.БГ! Ние идваме!“ – с 3,7%. Под бариерата личат също "Възраждане“ и ВМРО, съответно с 2,9% и 2,3%. Останалите гласове биха отишли при други формации. Това коментира в студиото на NOVA Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл".
 
"Виждаме, че продължава битката за второто място между ПП "ПП" и БСП - сега БСП излиза с едни гърд инапред. Но както виждате - те се движат в пакет. Три формации в пакет, преследвачи на ГЕРБ", добави той.
 
"Ако ги сметнем в мандати излиза нещо много любопитно - стотина мандата ГЕРБ и ДПС, стотина мандата на ПП "ПП", ИТН и ДБ. И в средата остава БСП с 40. Получава се така, че БСП, която е хем промяна, хем статукво, може да реши кой да управлява страната", коментира социологът от "Галъп. 
 
Нагласи за вота за парламент
Нагласи за вота за парламент Източник: NOVA

Ако изборите за президент и вицепрезидент бяха проведени миналата неделя, за Румен Радев биха гласували 51,2% от гласуващите, за Анастас Герджиков – 22,5%, за Мустафа Карадайъ – 7,9%, за Лозан Панов – 6,2%. Сред останалите кандидати личат най-вече Костадин Костадинов – 3,1%, Милен Михов – 1,6%, Веселин Марешки – 1,1%. С "Не подкрепям никого“ биха гласували 2,7%. Останалите се разпределят сред други кандидати. Сред тях личат Волен Сидеров, Валери Симеонов и др.
 
"Румен Радев е на ръба да има подкрепа, която би дала възможност за победа на първи тур. Само че за такава победа се иска и активност", коментира социологът от "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
 
Симеонов направи уточнение, че изследването е направено преди последните катаклизми със зелените сертификати. "Не случайно написахме в прессъобщението за изследването, че това е прогноза ако изборите бяха миналата неделя. Може би това са вече остарели данни, с извинение". 
 
"Събитията от последните дни обаче може би ще направят така, че да има и втори тур, където Радев също е с добри позиции, но няма да му е толкова лесно. Но все пак е рано за такива прогнози", добави той.
 
"По традиция ДПС има мобилизирана подкрепа. Част от подкрепата за Панов пък е колеблива и защото западно-либералното пространство е малко по-индивидуалистично, и защото Румен Радев заема част от тази подкрепа", смята Симеонов.
 
Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено с таблети, между 10 и 17 октомври, сред 1009 души, по метода "лице в лице“. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени