Доналд Тръмп ще се бори да договори мирно споразумение в Украйна и може да промени решението си относно спирането на военна помощ, твърди бившият външен министър на нападната страна. 43-годишният Дмитро Кулеба каза, че все още има "фундаментални различия" между Русия и Украйна, които правят мира невъзможен.
"Според мен няма да има бързи преговори", на мнение е той. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп многократно е заявявал, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, когато се върне в Белия дом, но така и не е обяснил как.
Кулеба представляваше Украйна по време на прекратените мирни преговори в Турция през март 2022 г. Преговорите се провалиха, тъй като срещу Роман Абрамович, бивш собственик на футболният клуб Челси, беше направен опит за отравяне, докато действаше като посредник в преговорите на украинско-беларуската граница. След това дойде и откриването на трупове на украинци с вързани ръце в Буча, което разкри мащаба на руските зверства. Преговорите се провалиха месец по-късно.
Президентът Зеленски поиска членство в НАТО като цена за мира. Въпреки това той призна, че Киев не може да освободи окупирани части от страната със сила, което предполага, че сделката за неокупирана Украйна може да е задоволителна. Кулеба обаче каза, че НАТО ще предложи на Украйна покана за присъединяване само на определена дата след десет до 20 години. Той твърди, че това предложение ще бъде отхвърлено, тъй като ще остави Украйна уязвима за по-нататъшни руски атаки през междинния период.
"Поколения политици в Европа и на Запад бяха възпитани на идеята за диалог и компромис като най-добрия начин за осигуряване на мир. Всичко, което направиха срещу Путин, се основаваше на тези две концепции", каза той. "Тази стратегия се провали, защото Путин направи своя избор. Той не се нуждае от компромиси, не се нуждае от отстъпки. Той има ясното разбиране какво е победата за него. Победата подчинява държавата Украйна на неговата воля. Истинският край на тази война ще бъде оцеляването само на един от нас. Или Украйна, или Путин".
Едно от решенията би било да се разположат британски и френски мироопазващи сили на фронтовата линия, докато Украйна чака членство в НАТО. Тръмп е подкрепил това предложение по време на среща със Зеленски и президента Макрон в Париж, според The Wall Street Journal. По думите на Кулеба обаче, предложението е неосъществимо и че парите ще бъдат по-добре изразходвани за изпращане на оръжия.
"Оценката за мироопазващата мисия е 40 000 войници. Опитайте се да опънете 40 000 войници по 1500 км фронтова линия. Това ще бъде много тънка червена линия", каза той.
Източник: Dnes.bg