Лъчезар Борисов: Годишната инфлация през май и юни ще достигне най-високите исторически нива след фалита на България през 1996-1997 г.

Икономическият срив е в ход, предупреждава Борисов

Лъчезар Борисов
Лъчезар Борисов Източник: БГНЕС
Лъчезар Борисов, бивш министър на икономиката
Фейсбук

До края на годината инфлацията ще продължи да изяжда покупателната способност и да оказва натиск върху частното потребление. Правителственото потребление в лицето на крайните разходи за колективно потребление, които задоволяват потребностите на обществото вече се сриват.
 
Вносът в реално изражение расте два пъти по-бързо от износа и състоянието на текущата сметка се влошава. Изтичат капитали от страната. Частните инвестиции в икономиката спадат драстично, а бизнеса се презапасява с материали и суровини, като се стреми да избегне частично инфлацията, защото не усеща антиинфлационна подкрепа.
 
За 6 месеца икономическата ситуация се влоши драстично. Инфлацията в България е два пъти по-висока от тази в еврозоната. Данните за месец май, които ще бъдат оповестени в сряда ще донесат допълнителен песимизъм.
 
Ето накратко какво се случи до тук:
• За 6 месеца цените на обикновения дизел по бензиностанциите нараснаха с 36%, достигайки средна цена от 3.38 лв. за литър.
• За 6 месеца цените на обикновения бензин А 95 скочиха с 37%, достигайки 3.31 лв. за литър.
• За 6 месеца цените на хранителните продукти на едро по данни на Държавната комисия по стокови борси и тържища са нарасли с почти 25%, въпреки сезонния спад на цените на някои плодове и зеленчуци.
Инфлацията при цените на производител на вътрешния пазар е почти 50% на годишна база по данни на НСИ, като предстои ускоряване.
• Инфлацията при цените на производител на вътрешния пазар е 2 пъти по-висока от тази на международния пазар.
Годишната инфлация през месец май и месец юни ще достигне най-високите исторически нива след фалита на България през 1996 – 1997 г.
 
Ускореното забавяне на икономическия растеж е в ход. Прогнозираният от Българската академия на науките риск от стагфлация ще бъде усетен до края на годината.
• Съгласно предварителните данни на НСИ икономическият растеж за първото тримесечие на 2022 г. не е 4.5%, а е само 4%.
• Основната причина за реализирания икономически растеж е натрупването през първото тримесечие на запаси от страна на фирмите. С цел да се предпазят от инфлацията фирмите са вложили значими средства в запаси от суровини и материали, незавършено производство, готова продукция и стоки за препродажба в предприятията, което е довело до нарастване с 30% в реално изражение на показателя бруто капиталообразуване.
Фирмите са преустановили инвестиционната си дейност, като с цел предпазване от неконтролируемата инфлация са инвестирали в запаси. Реални инвестиции в икономиката няма. Инвестициите в основен капитал са намалели с 5.6% в реално изражение на годишна база през първото тримесечие на 2022 г. Спадът е провокиран както от влошената бизнес среда през последните 6 месеца, така и от липсата на средства към бизнеса по Плана за възстановяване и устойчивост.
• Приносът на нетния износ към реалния икономически растеж става все по-малък и международното представяне на страната се влошава. Износът през първото тримесечие е нараснал в реално изражение с 6,5% на годишна база, докато вносът нараства двойно и достига до 13.5% реален ръст на годишна база. Това означава, че приносът на нетния експорт към БВП се влошава. За пример, през периода януари – март 2022 г. текущата сметка е отрицателна и възлиза на 946.7 млн. евро (1.3% от БВП) при положително салдо от 35.2 млн. евро (0.1% от БВП) за януари – март 2021 г. Това означава, че през първото тримесечие се наблюдава влошаване на външната позиция на страната с 1 млрд. лв., които са изтекли към чужди икономики.
• През първото тримесечие на 2022 г. крайното потребление нараства с 5.2%, като намалява ръстовете си спрямо предходните тримесечия. Ускоряващата се инфлация се очаква да намали рязко покупателната способност през следващите тримесечия и потреблението да спадне, а от там и икономическия растеж. През първото тримесечие колективното потребление (крайните разходи на правителството за колективно потребление, които задоволяват потребностите на обществото като цяло), намаляват рязко с 2.3% в реално изражение, спрямо същото тримесечие на предходната година. Това е доказателство, че правителството е спряло изпълнението на всички текущи проекти и не разходва средства, които задоволяват потребностите на обществото.
• Доверието на потребителите се сви драстично и даде сигналите си за влошаващата се ситуация.
Standard & Poor`s очаква растеж от едва 1.6%.
 

Още от "Мнения и анализи"

ISW: Кремъл направи поредица от изявления за териториалните си апетити в Украйна

Представители на Кремъл директно заявиха кои части на Украйна искат да заграбят за себе си, което показва неизменната цел на Русия да унищожи украинската държава и да подчини украинския народ

Прочетете повече прочетете повече

Бившият евродепутат Асим Адемов: ПП-ДБ да се извинят заради подкрепата си на проруския кандидат Румен Радев 2021 г.

Подобни думи ми се искаше да чуя в началото на днешната кръгла маса за издигане на единна кандидатура за президент на самонареклата се "демократична общност" коалиция ПП-ДБ

Прочетете повече прочетете повече

SIPRI: Глобалният ядрен арсенал ще расте, тъй като ерата на разоръжаването приключи

Демонтирането на остарелите бойни глави на САЩ и Русия след края на Студената война доведе до значителен спад на ядрените арсенали, но този ефект сега се забавя, докато разполагането на нови ядрени оръжия се ускорява, посочи институтът

Прочетете повече прочетете повече

Последни новини

Най-четени