Във фейсбук пост икономистът Лъчезар Борисов прави анализ на ситуацията в България и чертае логичните стъпки, които според него, ще спестят проблеми на икономиката ни:
"В период когато на хоризонта се задава глобална рецесия, а вече 2 от водещите европейски икономики, основни търговски партньори на България, са под заплаха от спад на БВП през 2023 г. е естествено водещият дебат да бъде свързан с финансовата стабилност на отделните държави. МВФ вече обяви притесненията си, че по-слабите икономики са пред риск от рязко увеличаване на дълга. За това е необходима предпазливост и рационално поведение с ограничените ресурси да се търси най-висока ефективност. От значение е не само разходната част, но и приходите които събира хазната.
Какво се случи в България през 2021 г.?
Съгласно последната актуализация на НСИ, БВП през 2021 г. нараства с 7,6% в реално изражение. Важен двигател за този растеж в структурата на БВП е потреблението, което нараства с 6,7%, а предприетите мерки през 2020 г. водят до реален ръст на потреблението на домакинствата в размер на 8,7%. Всички тези данни сочат, че през 2021 г. приходите в бюджета от данъци свързани с потреблението на територията би следвало да бележат сравним ръст спрямо предходната година. За съжаление обаче това не е така. На база на актуализираните данни за БВП се оказва, че:
• Общо данъчните приходи през 2021 г. са 29,4% от БВП при 29,74% от БВП през 2020 г.
• Значим спад бележат приходите от акцизи, които през 2021 г. са съответно 4.07% от БВП при 4,52% през 2020 г.
• Най-голям спад през 2021 г. в размер на над 1.5 процентни пункта бележат приходите от ДДС от сделки в страната, като те намаляват от 6,99% от БВП до 5,41% от БВП.
Всички тези данни дават основание да бъдат поставени въпроси:
• Защо при значим ръст на потреблението в страната приходите от акцизи и ДДС от сделки в страната спадат в процентно отношение от БВП и това знак ли е за ръст на сивата икономика през 2021 г?
• Ще продължи ли тази тенденция и при отчитането на 2022 г?
• Как ще се планират тези приходи през 2023 г?
• Защо след 2020 г. приходите от акцизи и ДДС от сделки в страната спадат в процентно отношение от БВП"?