
Няма изменения в нагласите към Народното събрание. В минимални граници се увеличава недоверието. Това заяви пред bTV Добромир Живков от социологическа агенция "Маркет Линкс" по повод новото изследване на агенцията.


Наблюдава се спад в доверието към правителството заради касирането на изборите, вотът на недоверие и приемането на Бюджет 2025, каза още той. "Всички институции страдат от този спад в доверието", заяви той.

Половината българи смятат за справедливо решението на Конституционния съд за касиране на вота. Виждаме мобилизация на гражданите около партиите, но не и около лидерите, заради което при тях има спад, допълни социологът. "Срив на доверието при Наталия Киселова от 31 на 24% за месец".

Електорални нагласи и стабилизиране около партиите. Участието на мнозинството в АПС не доведе дивиденти на партията, но те стоят стабилни, заяви представителят на "Маркет Линкс". Той отбеляза, че в доверието към правителството също има известен спад.

Коалиция ГЕРБ-СДС получава 23,1 % от вота на гласуващите. Коалиция ПП-ДБ - 14,8 %. Трети са ДПС-Ново начало с 11,2 %, а "Възраждане" отиват на четвърто място с 11 % подкрепа.

Партията на Доган АПС е пета сила с 6,5 %, а БСП са шести с 6 %. При предсрочни избори бариерата от 4 % прескачат ИТН с 4,5 %, МЕЧ с 4,4 % и Величие - с 4,4 %.
По думите му частичното касиране на изборите и повторното обявяване на резултатите и разтресло доверието на българите - в допълнение с приетия бюджет, дискусиите в парламента и очаквания вот на недоверие.

"Всички институции страдат от ниска степен на доверие. Базисното доверие, което имаме към институциите, е опасно ниско", посочи Добромир Живков.
"Политическата сила, която се разгърна през февруари - показва мобилизация около партиите, а доверието към лидерите леко спада", отбеляза той.
"При президента Румен Радев има намаляване и на доверието, и на недоверието. Доверието към премиера Желязков се движи успоредно с доверието към кабинета. Г-жа Наталия Киселова е с най-същественото изменение, то наистина е значимо - доверието и спада от 31 до 24%. Ролята, която тя изиграва в позицията си на председател на парламента, започва да провокира съмнения за това, че тя действа в обществен интерес", коментира социологът.
При останалите политически лидери също има спад. При лидерите на "ДПС-Ново начало" и "Продължаваме промяната" - Делян Пеевски и Кирил Петков, има изравняване на резултатите. "При Пеевски има консолидиране на конформистки вот около него.
Позицията, говоренето му и изграждането на образа на човека, от когото зависи всичко в Народното събрание и извън него, провокира хора да признаят "силния", коментира Добромир Живков.