Америка предаде Украйна, защото 60-те млрд. долара, обещани за Украйна и нейната военна помощ, ще закъснее фатално. Русия изстрелва 4-5 пъти повече снаряди всеки ден. Това заяви пред bTV бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Според него помощта от Вашингтон няма да стигне до Украйна след март месец и Европа ще трябва да попълни дупката от 60 млрд. долара, от които Киев се нуждае.
"България няма този финансов и военен ресурс да произведе и даде на Украйна, която да се защити от руската инвазия", изтъкна Керемедчиев. Той обясни, че в момента се отвоюват територии и руската армия възстановява позиции, които бе загубила преди няколко месеца.
Според Керемедчиев Владимир Путин няма да продължи извън териториите, които иска да окупира в Източна Украйна. В средата на месеца американският Сенат най-сетне прие пакет от 95 млрд. долара помощ, която да бъде предоставена на Украйна, Израел и Тайван. Законопроектът беше приет със 70 гласа "за" срещу 29 "против", като няколко републиканци също го подкрепиха.
Ръководството на Украйна смята, че финансирането е от решаващо значение, тъй като продължава да отблъсква руските атаки и се опитва да поддържа икономиката си в състояние на готовност, докато войната наближава третата си година.
Президентът на САЩ Джо Байдън настоява за пакета от месеци, но се сблъсква със съпротивата на републиканските хардлайнери, особено в Камарата на представителите.